| robinho17 a întrebat:

Cine ar putea sa demonstreze reciproca teoremei lui Thales (cei care au ajuns la aceasta lectie din cl. 7) Mersi mult! Funda la cel mai bun raspuns...a da...si inca ceva imi puteti spune si desenul pe care trebuie sa-l fac? Mersi mult! big grin

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Clasa a 8-a nu-i buna?
Pot sa-ti arat demonstratia care am facut-o noi in clasa anul trecut:

Deci, asta e teoria:

Daca intr-un triunghi o dreapta determina pe 2 laturi ale tringhiului segmente proportionale, atrunci ea este paralele cu ce-a de-a 3a latura a triunghiului.

Desenul ma gandesc ca-l stii, e acelasi cu cel de la teorema. (triunghiul noteaza-l ABC, iar paralela sa fie dusa de pe laturile AB si AC, punctele sunt M apartine AB si N apartine AC)

Demonstratie

In triunghiul ABC
AM supra MB = AN supra NB

rezulta din tot: MN paralel cu BC.

| WhiteLife a răspuns (pentru WhiteLife):

Am uitat de desen. Desenul se face EXACT ca cel de la teorema.

ps: ca sa-ti fie mai usor foloseste notatiile care ti le-am dat.

Sper sa te ajute!

| robinho17 explică (pentru WhiteLife):

Mersi, o ultima intrebare....demonstratia de aici este buna? :http://staticlb.didactic.ro/......ie_net.pdf

| WhiteLife a răspuns (pentru robinho17):

Da, e buna dar mi se pare ENORM de complicata. Mai ales chestia prin metoda reducerii la absurd. trebuie neaparat sa scrii atat, sau iti trebuie putin? Daca intelegi matematica, bineinteles, poti scrie tot, daca nu, te-as saftui sa scrii mai putin, dar sa intelegi ceea ce ai scris.

| robinho17 explică (pentru WhiteLife):

N.am scris totlaughing Am scris doar definitia, desenele si demonstratia de la primul desen. Consider ca e suficient. Multumesc mult ca m-ai ajutat!

| WhiteLife a răspuns (pentru robinho17):

Cu placere! Ma bucur ca am putu fi folositoare!

Numai bine si succes la scoala!

| robinho17 explică (pentru WhiteLife):

Iti multumesc!big grin Asemeneawinking