| Alessia_5785 a întrebat:

Cine poate sa-mi dea si mie planul de argumentare la schita complet? Vreau sa ma pregatesc pentru simulare, nu este pentru tema, dar tot ce am gasit pe interent a fost nemultumitor.

2 răspunsuri:
| simina96 a răspuns:

Buna! Pentru o schita trebuie sa ai in vedere urmatoarele trasaturi:
->specie epica de mica intindere
->actiune simpla,concentrata,limitata la un singur episod semnificativ
->personaje relative reduse la cateva scheme morale si de comportament
->naratorul prezinta cronologic evenimentele construindu-le gradat din perspectiva evenimentului semnificativ,scotand in evidenta raportul dintre ceea ce sunt si ceea ce vor sa para
->caracterul dinamic al actiunii precipita evenimentele din perspectiva finalului,aspect sustinut prin naratiune si dialog si mai putin prin descriere.
PS:Aceste trasaturi nu sunt luate de pe net,sunt luate dintr-o carte.
Exemplu de argumentare a schitei D-l Goe de I.l Caragiale(in caz ca iti da sa demonstrezi ca apartine speciei)
Schita D-l Goe,apartine genului epic in proza,este de mica intindere,in care se povesteste o intamplare scurta si simpla,cu un numar redus de personaje:Goe, cele trei doamne, conductorul, controlorul, uratul si pasagerii din tren.Actiunea se refera la un singur episod, calatoria la Bucuresti, cu ocazia zilei de 10 mai. Spatiul este si el limitat:intamplarile se petrec in gara, pe peron si in tren.Sun prezente naratiunea, dialogul si mai putin descrierea.
Schita are ca tema, educatia gresita pe care o primeau copiii din familiile bogate, in secolul al XIX-lea, atunci cand au loc intamplarile relatate.Naratorul prezinta in mod cronologic evenimentele, prezentand actiunile si comportamentul personajelor, astfel incat sa scoata in evidenta raportul dintre ceea ce sunt in realitate si ceea ce vor ele sa para. Evenimentele relatate scot in evidenta falsa cultura a celor trei doamne, pretentiile exagerate ale acestora si de asemenea lipsa de educatie si maniere ale tanarului Goe, aroganta si rasfatul exagerat al acestuia.
PS(2):Aceasta argumentare a fost facuta cu sprijinul profesoarei mele de romana si al meu, foarte putin este luat de pe net si pe mine personal m-a ajutat foarte mult la admitere si la simulari.Bafta la simulare si sper ca te-am ajutat.