| Boangiu_Iulia_1998 a întrebat:

Hei! As vrea sa studiez in America si chiar sa imi creez si o cariera acolo(asta nu conteaza). Chestia e ca as vrea sa am un job gen chelnerita. Cam cat se castiga pe luna ca student stiind ca nu pot sa lucrez decat cateva ore pe zi? Cat costa o luna de viata in America si cat costa sa ajungi acolo? Daca stau la camin primul an, as putea sa ma mut intr-un apartament(si sa continui studiile)? Daca ati avut o experienta ca aceasta, puteti sa imi dati cateva idei si sfaturi? Dau funda, mersi!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand ai nevoie de viza atat ca student cat si ca sa lucrez acolo.

Daca vorbim de studii superioare, daca nu esti vreun mic geniu sa primesti o bursa atunci sa pregatesti minim 30-40.000$ pe luna exclusiv pentru studii.

Salariile sunt calculate pe ora in SUA si minimul este intre 7 si 11$ pe ora in functie de stat. De retinut ca mai ale in servicii toata lumea lucreaza pe salariul minim si se baseaza pe bacsis. Totul e pe baza de bacsis in SUA cand e vorba de servicii.

Cat costa o luna in SUA? Depinde unde, ca una e chiria in NW alta in Los Angeles alta printr un oras necunoscut prin centrul sau prin statele din sudul central.

Cat te costa sa ajungi acolo? Pai numai 600-1000$ e un bilet de avion si acolo trebuie sa ai bani sa te intretii macar 2-3 luni pana vin banii. Din punctul meu de vedere fara 5000$ nu prea ai ce sa faci acolo... binteles daca iti doresti o viata decenta, ca in rest e plina SUA de homelesi si imigranti care lucreaza pe 2-3$

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

De ce vrei neaparat in America? Încearcă in UK sau in alte tari din Europa, poate in Australia.
În Sua e mai greu.