| anonim_4396 a întrebat:

Ce face un jandarm ofiter? Stiu ca jandarmi subofiteri pazesc institutiile,scolile, etc.Dar ofiterii?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un subofiter sau ofiter in jandarmerie da comenzi si se asigura ca subordonatii il executa, dar munceste si el in aceeasi masura cu colegii lui de grade mai mici, fie pe teren alaturi de un subordnat, fie in paza, fie intr-un birou scriind rapoarte.
Functia vine cu responsabilitate mai mare decat a unui simplu jandarm, dar si salariu un pic mai mare.
La fel si ofiterii, care-i supravegheaza pe toti cei sub gradul lui: subofieri si jandarmi simpli.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"jandarmi subofiteri pazesc institutiile, scolile, etc.Dar ofiterii?"

pe scurt și condensat: ăia-i păzesc pe subofițeri

| Werrich a răspuns:

Jandarmii bat protestatari gen 10 august 2018. Baza e sa ai putere și sa execuți ordine fără sa comentezi.

| PsyhoChild a răspuns:

Nu neapărat doar păzirea instituțiilor. Pot merge pe strada să legitimeze persoane suspicioasă și să patruleze orașul.