| Seby90 a întrebat:

Comportamentul copiilor din ziua de azi si atitudinea lor este rodul unei epoci post comuniste?

Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cu siguranţă. Tarele trecutului roşu urmăresc ca un blestem noua generaţie, incapabilă să se desprindă de zestrea morală lăsată de proprii înaintaşi. Cu toate acestea există speranţa unei eliberări.
Înlăturarea Dictatorului " a lasat în urma o casta de fosti nomenclaturisti care în situatia haotica ce a urmat prabusirii a pus stapânire pe posturile cheie ale vietii publice în deruta si pe toate unitatile economice si industriale existente. Acestia au creat epoca neo-comunista, care se va lichida definitiv odata cu preluarea destinelor neamului de o noua generatie educata în climat de libertate. "
Problema este dacă există voinţa şi posibilitatea de a educa în acest spirit noua generaţie.

| Seby90 explică (pentru Arthur):

Sunt de acord intru-totul, si chiar ma gandeam nu de mult, o data ce vom scapa de fosilele care ne guverneaza momentan, oare se vor schimba lucrurile oricat de putin? Sau vor fi bine antrenate incat sa continue cu aceiasi avaritie si lacomie... Presupun ca vom afla peste 10-15 poate 20 de ani. Pentru noi va fi prea tarziu oricum.

| Arthur a răspuns (pentru Seby90):

Adevărat, fosta nomenclatură are grijă ca să-şi planteze progeniturile în puncte cheie, utile în menţinerea unei " democraţii originale ".
Dacă noua generaţie nu va învăţa să gândească cu propriul creier şi dacă se va lăsa ghidată şi manipulată de această caracatiţă roşie cu altă pălărie totul va fi pierdut pentru mai multe generaţii.
Se vor succeda generaţii de sacrificiu, oarbe, incapabile să-şi regăsească adevărata cale.

| TheAce a răspuns:

Este rodul unei ere libere, asta e principalul. O era in care am avut de ales si am avut acces la informatii si logistica. Desigur ca exista si anumite parti rele aici dar 99% e o imbunatatire categorica social, economic dar si la nivel mental.

| Seby90 explică (pentru TheAce):

Eu vad lucrurile cu alti ochi, nu am sa afirm ca era mai bine inainte din toate aspectele dar multe lucruri erau mai okay, in special cele care fac referinta clasei de jos. "a plebei sociale".

Nu as putea fi de acord cu afirmatia ta ca 99% e o imbunatatire categorica. Sunt nascut in '90, la cateva luni dupa revolutie si gust cu mare scarba o mare parte din indivizii generatiei mele.

Poate ca au nevoie doar sa se maturizeze. Personal cred ca parintii nostri au gasit mult prea multa libertate mult prea brusc, nu au stiut ce sa faca cu ea si si-au indrumat copii... "prost".