| Amely21 a întrebat:

Contează mult nota de la o licență? Îl interesează pe cineva?

19 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde. Sunt tari in care conteaza, asta daca vrei sa pleci in afara. Mai conteaza si la CV

| Simpatic a răspuns:

Pe mine ma intereseaza.
Apropo din intrebarea ta citez "Îl interesează pe cineva?", nu este corect acordul iar Il si intereseaza pe cineva nu au ce cauta in aceeasi propozitie, mai simplu era de zis "Intereseaza pe cineva/are importanta pentru cineva? "

| GabiDumitrescu a răspuns:

Conteaza ce ai facut nu nota. Bine, daca te duci bugetar pe undeva, posibil. Doar mizerabilii aia de la stat se agata de note si diplome in loc de competente reale.

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, competențele contează. Nu NOTA. Nota foarte bună poți să o iei și copiind și tu nici măcar să nu știi atâtea cât știe colegul tău care a luat 7.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Exact. De aia si BAC-ul e o prostie sinistra si ar trebui sa se dea un examen de cultura generala si orientare in timp/spatiu/societate.

| Amely21 explică (pentru GabiDumitrescu):

BAC-ul nu e chiar o prostie, acolo tot trebuie să știi ceva. Dar nu-mi place când unii se fălesc cu licența, la care ei nici măcar nu am lucrat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

E o prostie prin prisma modului in care se dau subiectele. Eu la istorie stiam cam de 1.5. Am luat 9.15. Am copiat cu nesimtire, nu invatasem absolut nimic. Pe de alta parte, pot sa iti povestesc despre al doilea razbel mondial, tehnica militara, ceva si despre primul, razboiul rece, "revolutiile" din 1989 si de dupa mult si bine. Despre personaje ca Stalin sau Hitler, nu mai zic. Pai ia tu si vezi ce se preda in liceu la istorie. MIZERII! Materia e pentru maimute, nu pentru a creste oameni care SA GINDEASCA.

| TheGentleman a răspuns:

Desigur!

Una este să obții nota 9 și cu totul altceva să obții 6, nu crezi?

| Amely21 explică (pentru TheGentleman):

Da... si dacă ți-o pui să-ți facă cineva și tu nu misti un deget, crezi ca e mai ok? Că acea persoană oricum nu știe multe, că nu sunt cuvintele ei acolo. Nu se stresează deloc pentru nota aceea.Clar că ia nota mare dacă i-o face cineva care se pricepe.
Dar unul care și-o face singur, muncește la ea si în final ia un 7, înseamnă că are mai puține capacități?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Dupa bugetarii si lingaii de pe aici, asa e. Nota primeaza. Uite si Azazello, care mi-a dat raspunsului anterior nefolositor. Deh, se simt loviti pesedeii astia...

| TheGentleman a răspuns (pentru Amely21):

Nu este ok așa, dar crede-mă că se descoperă/ se va observa la un moment dat că ți-a făcut altcineva lucrarea laughing

Fiecare om are un stil anume de a scrie, exprimare proprie, așa că nu ar fi greu să ridice semne de întrebarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza daca dai la master.

| unvecin a răspuns:

Încă nu am întâlnit situație în care să conteze. Au trecut 10 ani, în cazul meu. Am lucrat și la stat și pe cont propriu.

| Amely21 explică:

Nu e adevărat... la unii nici nu își dă seama

| TheGentleman a răspuns (pentru Amely21):

Crezi că acel cineva va ști să-și susțină lucrarea? Va ști să explice conținutul ei, cum a cercetat etc?

Uită-te la alde Ponta, Oprea și alții ca eiwinking Așa ești prins

| Amely21 explică (pentru TheGentleman):

Păi clar că se uită peste ea... ce e acolo si spune ca și cum a făcut el

| FaraNume1245 a răspuns (pentru TheGentleman):

Ești prins, și pe urmă ce?

| TheGentleman a răspuns (pentru FaraNume1245):

În cel mai bun caz, îți pierzi jobul. Și nici nu te va mai angaja nimeni, decât ca necalificatwinking

| TheGentleman a răspuns (pentru Amely21):

Da, dar tot te dai de gol cumva