| Skins97 a întrebat:

Credeti ca ar fi ok sa stau 1 an acasa dupa ce termin liceul? sunt nehotarata in legatura cu ce fel de facultate vreau sa fac, sau daca raman in tara sau plec in strainatate.

Am un mic plan cum ar fi:
-stau 1 an acasa si invat mitologie, filosofie, turism (just in case), absolut orice (+ gatit sa nu mor de foame la facultate)

-lucrez in timpul asta ca game tester in Bucuresti (ceea ce va da bine in cv dupa) si ma duc la diferite seminare si incerc sa invat singura lucrurile de baza legate de modelarea 3d pentru jocuri, animatii etc

-dupa 1 an sa ma duc in vancouver la una dintre top 10 facultati pe domeniul de design grafic pentru jocuri etc (va tine cam 2-3 ani treaba)

Va rog nu imi spuneti acum ca nu o sa reusesc nimic in domeniul asta, daca imi dau interesul se poate, mai ales ca din asta poti lucra si individual.

Planul B. ar fi facultatea de psihologie (psihologie industrializata), eventual turism.

Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1 an stat acasa inseamna un an pierdut. Daca te apuci de munca si dai de bani nu mai pupi tu facultate dupa aia. Daca esti atat de fixata pe design de ce nu te apuci de o astfe de facutate?

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Parerea mea este ca poti sa faci oricare din ele, din pacate ar trebui sa alegi un singur domeniu.

Alege-l pe cel mai banos ar fi sugestia mea, iar celelalte pastreaza-le ca si hobby-uri. Nu stii cand ar putea sa produca ceva.

Oricum ar fi, sa stai un an acasa este intr-adevar, pierdere de vreme.

Ori iei rucsacul si cu 100 de euro o iei pe jos pana in Spania si te intorci prin africa (tot anul), ori te apuci de facultate. Cel mai sanatos, dupa mine, ar fi facultatea. Nu iti intrerupe drumul invataturii. Pentru ca odata intrerupt, foarte greu catre deloc o sa il reiei.

Vrei sa mergi in Canada sau in alta parte, ok. Doar fa-o. Poate nu o sa fie cea mai buna decizie a ta.

Important este sa mergi in viata. Statul la intersectie de drumuri nu te va duce nicaieri.

Considera anul pe care vrei sa il stai acasa sa fie anul in care ai putea sa incerci una dintre facultatile la care te tot gandesti. Daca nu iti place, te misti la alta. In felul asta si inveti si exersezi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca vei sta un an acasa nu te va ajuta prea mult sa decizi. Din cate observ ai preferinte destul de impartite: mitologie, filosofie, turism, game tester, design grafic, psihologie industrializata...Chiar daca vei sta un an acasa si vei incerca din toate cate putin nu te vei putea decide pentru ca sunt mult prea imprastiate din prea multe domenii diferite. Pana nu iti incerci preferintele nu iti vei putea da seama daca iti plac sau nu. Niste carti de filosofie, mitologie etc etc nu te vor ajuta sa te decizi. Mai ales ca pe lumea asta sunt numeroare carti proaste din toate domeniile. Iti poti pierde un an intreg citind aberatii, pentru ca nu vei avea un indrumator care sa iti spuna pe ce carti te poti baza.
Daca ai sansa sa pleci, pleaca in afara. Vezi ce te atrage cel mai mult si in functie de preferintele pe care le ai vezi cam ce posibilitati de angajare ofera. Iar apoi alege o facultate.

| Skins97 explică (pentru OoBunnyoO):

Mitologia si filosofia voiam sa le stiu doar pentru industria de gaming. Si psihologia industrializata tot acolo ma duce...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Skins97):

Atunci da la o facultate pentru design grafic. La facultate vei invata tot ce este necesar pentru a te putea califica intr-un astfel de job, mai ales ca va exista un cadru didactic pregatit care va sti ce sa selectioneze materialele cele mai bune pentru studenti. Daca vei avea nevoie de mitologie, filosofie si psihologie fii sigura ca te vor pune sa citesti si la facultate astfel de lucruri.

| GothAndree a răspuns:

Eu zic sa incerci pe la facultatea de design grafic... se castiga foarte bine si e o meserie de viitor. eu zic sa incerci, merita si vb ta, nimic nu poate sta in calea pasiuniiwinking