| Alasingur a întrebat:

Credeti ca Auschwitz va mai fi vreodata pus in functiune? (E doar o intrebare, nu sunt rasist sau ceva de genul.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Auschwitz este o localitate existenta.
Fostul lagar de exterminare functioneaza si acum, dar ca muzeu.

Banuiesc ca vrei sa intrebi daca in viitor se vor mai face exterminari in masa ca in lagarele naziste.
Raspunsul meu este: probabil ca da, fiindca totdeauna exista si vor fi descreierati. Poate nu va fi cu lagare, ci cu arme de distrugere in masa.

Sa nu uitam ca, dupa terminarea celui de al doilea razboi mondial, in tarile comuniste au functionat nenumarate lagare de munca (cele mai multe in URSS, in Siberia), unde au murit milioane de oameni, mai multi decat in lagarele naziste.
Iar cantitatea de arme cumulate in lume (mai ales cele nucleare) ar fi in stare sa distruga intreaga omenire, de mai multe ori.

| darrio2007 a răspuns:

Niciodată.

| RAY a răspuns:

Doamne ferește de asa ceva

| gabicoo a răspuns:

Da!
Pentru tine!

| Bizon95 a răspuns:

Pai este in "functiune" in momentul asta maret
ca muzeu

daca vrei sa spui ca ar mai putea fi folosit vreodata pentru exterminare de evrei... FOARTE putin probabil, dar NU total imposibil, nazistii au ramas, si ideologia nazista e foarte atragatoare, mai ales pentru tineri baieti in floarea varstei care sunt serios dezamagiti de democratie, ca sa nu mai vorbim ca in state sunt puternic organizati (White supremacy), mai toti au facut armata la trupe macar semi-speciale (rangeri) iar Trumpy ii iubeste cat cuprinde (le ia partea), asa ca exista considerentul ca la un moment dat ar putea incerca sa preia puterea

| Iote a răspuns:

Eu cred (si sper) ca nu. Dar nu se stie niciodata cum se intoarce roata istoriei.

| Alasingur explică (pentru Iote):

Ai mare dreptate, cine stie ce nebuni o sa mai existe.

| cosmin1324 a răspuns:

E posibil orice, nu se stie ce presedinte extremist mai poate aparea in viitor pe acolo. Sper totusi sa nu.

| Ichigo a răspuns:

Tehnic Auschwitz inca functioneaza. Dar ca muzeu, nu abator

| Alasingur explică (pentru Ichigo):

Stiam si eu asta happy dar cine stie ce dictator nebun mai apare care da drumu' la ww3 si reconstruieste si pregateste lagărele de exterminare pentru refolosire

| Sanziana_Elena_1950 a răspuns:

Nu stiu ce te-a determinat sa pui aceasta intrebare? De asemenea nu stiu cat cunosti tu despre Auschwitz si nenorocirile intamplate aici? Nimeni, dar absolut nimeni, nu doreste ca sa se repete atrocitatile intamplate la Auschwitz! Aici oamenii au fost tratati ca animalele si in final au fost gazati. Ura de rasa a scos din oameni cea mai urata latura! Somnul ratiunii naste monstrii!

| Alasingur explică (pentru Sanziana_Elena_1950):

Stiu foarte bine ce s-a intamplat in razboi, stra-bunicul meu a luptat in al-doilea razboi mondial pe partea germaniei naziste.Mi-a povestit totul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sanziana_Elena_1950):

Da, nimeni nu doreste sa repete... pe naiba! Deja se repeta - Coreea de Nord, China, Orienul Mijlociu va spun ceva? Se intampla! ACUM!