| deeadeea111 a întrebat:

Credeti ca cei care au luat note mari la evaluarea nationala,deoarece a fost usor subiectul, desi ei erau doar de nota 7 vor face fata la liceu?
Astept parerile vostre cu nerabdare

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur ca vor face fata, ca o sa se schimbe materia/baremele si la liceu, ca doar tara te vrea prost.

| Exilee a răspuns:

De unde stii ca "erau de nota 7". Poate unii au zile proaste, altii zile bune si tot asa.
Acum, sintagma "vor face fata la liceu" este putin cam echivoca. Te referi la modul de integrare in grupurile sociale ( elkevi-elevi, elevi-profesori, etc...) sau vor face din punctul de vedere al notelor? Daca la asta te referi, materia e cu mult mai complexa, astfel ca un 7 este echivalentul unui 10 spre exemplu.
Nu putem exclude varianta ca cei care au luat 10 sa devina corigentie, sau sa ajunga mari olimpici la dierse materii sau cineva care e de 7 sa ajunga elev-model. Depinde de elev si de ambitia lui.

| deeadeea111 explică (pentru Exilee):

Nu ma referi la toticei care au luat note mari
inteleg unii chiar s-au pregatit serios si meritau sa obtina o nota buna
in schimb unii au avut cum spui tu pur si simplu noroc
Prin sintagma,, vor face fata la liceu''m-am referit la note, si nu ca vor lua 7 ci ca vor ramane corigenti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca a luat 10 poate sa fie chiar pe merit, sau sa fi fost usor subiectul!
Oricum sunt cazuri in care parinti baga euroi in buzunare la profesori, si sunt cazuri in care chiar invata copii!
Oricum daca si aici au luat 6-7-8 la acest test le va fi foarte greu la liceu unde va fi mult mai greu!
Funda?:*

| deeadeea111 explică (pentru anonim_4396):

Da e adevarat numai ca tot nu au luat 10 aceia care erau doar de nota 7

| anonim_4396 a răspuns (pentru deeadeea111):

Imi dai funda?

| deeadeea111 explică (pentru anonim_4396):

Apreciez ca ai raspuns la intrebare insa aceasta nu este o intrebare la care trebuie sa d-au funda deoarece u ar fi corect ca unul dintre voi sa primeasca funda pentru ceilalti
Mai pe scurt intrebarea nu a fost una care cauta o solutie

| Edeline a răspuns:

daca mami si tati au bani si vin cu punguta la fiecare profesor, vor fi printre cei mai buni din liceu(cunosc cazuri crede-ma) in rest.vor face fata la liceele de nota 6-7. daca vor opta un liceu bun, cu media peste 8, poate chiar peste 9, nu fac fata clar

| deeadeea111 explică (pentru Edeline):

Da stiu asta si eu am doua colege care vor sa intre la un liceu bun dar ele sunt varza la mate

| MeowWow a răspuns:

Sa stii ca nu s-au luat note mari doar pentru ca subiectele au fost usoare.La mine la scoala e o tipa careia profa de mate abia i-a incheiat situatia si ea a luat 9, 40 laughing)
Clar a copiat, si mai sunt multi oh go on

| CaTaLyn18 a răspuns:

Eu as zice ca Da dar acuma depinde de cum a invatat. Daca stie poate lua medie mare la liceu daca nu sa se apuce de invatat (eu trec a 7 -a si am vazut si eu subiectele si puteam sa fac ceva dar eu n-am invatat radicalii)
Asta este parerea mea.