| Wwwhatever a întrebat:

Credeti ca generatiile devin din ce in ce mai proaste? De ce?

Am inceput sa am suspiciunea asta cam prin clasa a 11-a cand vedeam ce fel de 'creaturi' erau prin clasele mai mici. Problema e ca lucrurile evoluau. Pe an ce trecea era din ce in ce mai rau. Tot timpul, noua clasa de a 9-a era mai needucata decat cealalta. Atunci am realizat ca si generatia mea e mai putin educata decat cea de dinainte si tot asa... Acum am ajuns la facultate si sincer, raman uimita de ce fel de oameni au intrat impreuna cu mine la facultate si de lipsa de cultura generala care pare-se ca devine din ce in ce mai contagioasa. Ati observat si voi fenomenul asta sau e doar impresia mea? straight face

6 răspunsuri:
| ARF a răspuns:

Nu este doar impresia ta straight face
Si eu am observat straight faceSi urasc chestia asta :-l
Copii din generatia mea, se drogheaza, fumeaza, beau alcool, si raman repetenti straight face
SI eu am ramas la fel de uimita ca si tine straight face Si la licee nu sunt copii destepti. Spre ex. mama mea este profesoara, cateodata ma uit prin testele ei, si NICIODATA nu am vazut un 10. Numa de la 7 in jos straight face

Si profesorii spun ca generaia noastra este din ce in ce mai proasta.

:-l

| DakotaRoyse a răspuns:

Da, aşa este, nu e doar impresia ta. Eu, până am ajuns într-a 7-a, şi i-am cunoscut pe cei de-a 5-a de-atunci, am rămas uimită. Unii mai destrăbălaţi ca alţii, cu un tupeu UIMITOR DE JEGOS.
Eu îmi explic fenomenul ăsta doar aşa: educaţia porneşte de acasă. Dacă părinţii de ieri sunt azi plecaţi în străinătate să facă banii şi nimeni nu se ocupă de copil cum s-ar ocupa un părinte, copilul e aproape predestinat să facă ce face azi părintele: să se zbată de pe o zi pe alta şi să se şi plângă din cauza asta. Profesorii au vina mai mică. Interesul lor a scăzut drastic pentru că n-au cu cine să lucreze, şi chiar dacă ar avea cu cine să lucreze, nu merită efortul (pentru că salariile lor sunt mici). Nu mai adaug ideea aia că dacă profu' într-o clasă dă un test mai greu, elevii cu tupeu se revoltă, de ce nu li se dă mai uşor, că la altă clasă e mai uşor bla bla, pentru că nu înţeleg că e pentru binele lor să înveţe *mai mult*, pentru că nimeni nu le-a explicat de ce e bine să înveţe. N-a fost cine. Părinţii au fost prea ocupaţi, iar bunicii nu mai au putere (şi în caz de existenţa altor rude, din nou, acestea nu-şi dau interesul la fel de mult ca un părinte).
Mie sincer deja îmi e frică să fac copii. Să-mi crescă copilul în asemenea mediu? Uhh...
Bine, e şi diferenţa de vârstă dintre generaţii, dar aici nu prea se aplică, că e vorba de un an sau doi. E carnagiu! straight face Pe mine mă doare capul când văd d-astea în jurul meu. Dar ce poţi face...

| DjCiprianAlexandru a răspuns:

Nu e doar impresia ta! Educatia primita, plus o domocratie prost inteleasa au dus la "exceptionalele" rezultate pe care le are sistemul de invatamant de astazi!

| Wwwhatever explică (pentru DjCiprianAlexandru):

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Nu stiu daca ar trebui sa ma bucur sa vad ca nu sunt singura care a facut observatia asta sau sa ma deprim din cauza involutiei generatiilor tinere. Pana acum vina am tot dat-o pe profesorii indulgenti dar de curand mi-am dat seama ca cel mai important factor e si mass media. Nu stiu ce varste aveti, dar eu cand am fost mica ma uitam la Tom si Jerry si Pokemon, nu la Hannah Montana si tot felul de alte seriale americane despre adolescenti care trec prin tot felul de peripetii adolescentine. Din cauza aia cred ca multi copii intra in capcana asta, vor sa devina ei adolescentii aia (problema e ca asta se petrece intre 10 si 15 ani, daca nu si cand sunt mai mici). Si cred ca tocmai din cauza asta ei nu isi mai petrec timpul invatand in scoli, ci isi urmaresc visul impus. Si de aici efectul domino merge catre profesori care, vazand ca totul se schimba, simplifica lectiile, devin indulgenti. Ce profesor vrea sa aiba jumatate din clasa corigenta sau aproape de ea. Poate gresesc tinandu-le apararea profesorilor, sa-mi spuneti daca nu sunteti de acord. Nici eu nu stiu ce sa cred. Acum studiez sa devin si eu profesoara si ma inspaimanta gandul ca, pe cand eu o sa ajung la catedra, o sa ma lovesc de aceeasi problema si o sa devin si eu unul dintre profesorii indulgenti cu incultura. Voi ce credeti ca ar putea face un profesor sa imbunatateasca situatia? (ma scuzati pentru raspunsul lung)

| sabin89 a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Intri in hora si joci. Poate ai gresit indreptandu-te spre o cariera de profesor. Dar acum, asta e. Stii cum a zis Samson: Sa mor impreuna cu filistenii. Daca sistemul se prabuseste, ne prabusim si noi. Ce sa facem? Poate ne mai izbeste si vreun meteorit, sa ne ajute si el. Si apoi, o luam de la inceput.

| 1onut a răspuns:

"Problema e ca lucrurile evoluau."
"Involuau" poate voiai sa zici.
Si da... asta se va intampla de acum inainte. Mediile de intrare sunt tot mai mici la fiecare liceu. E un lucru bun treaba asta ca poti intra la o facultate fara plata foarte simplu... dar cand ii vezi pe altii ce cunostinte au, ai impresia ca au intrat pe pile.