| William a întrebat:

Ce se studiaza la o facultate de teologie? Am auzit ca mai mult este cultura generala decat religie.

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Liturgica şi Tipicul Bisericesc sunt materii înrudite, de obicei studiate împreună. La Liturgică se învaţă de ce se face astfel Liturghia (şi alte practici religioase), iar la Tipic se învaţă cum se fac acestea. Întrebări, de exemplu, de ce preotul poartă anumite veşminte, de ce uneori aruncă fum de tămâie în toată biserica, iar alteori numai într-i parte a ei, sau de ce bisericile care au două turle au clopotniţa în prima turlă şi nu invers, sunt de domeniul Liturgicii.

Apologetica se ocupă cu apărarea credinţei în faţa atacurilor ateiştilor, sectanţilor etc. Chestiuni, de exemplu, "de ce părerea că cinstirea icoanelor înseamnă idolatrie este falsă" sunt de domeniul apologeticii.

Omilie sau predică înseamnă acelaşi lucru. Omiletica, deci, se ocupă cu felul în care trebuie să predice preoţii.

Exegeza înseamnă studiul amănunţit al Bibliei, inclusiv geografie şi istorie biblică. Chestiuni ca, de exemplu, de ce avem 4 Evanghelii şi nu 3 sau 5, ori de ce Isus mânca atât de des peşte, sunt chestiuni de exegeză biblică.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca mai ai rabdare cateva zile o sa iti dau niste informatii, deoarece fiul meu este plecat pentru trei zile la Universitatea Emanuel Oradea (management) si teologie tocmai pentru a culege informatii.

| William explică (pentru EmaS):

Ok, am rabdare.

Răspuns utilizator avertizat
| Ager a răspuns:

Studiază tot felul de chestii : De exemplu studiază ceea ce au scris așa numiții „Sfinți Părinți" ai bisericii (iar ceea ce studiază este în totală contradicție cu biblia sad )

| RaduMD a răspuns:

În linii mari, orice facultate de teologie are două cicluri: în primul, numit "ciclul de filosofie" se studiază filosofie, latină, greacă, ebraică, istorie şi istorie şi exegeză biblică. În al doilea, ciclul de teologie propriu-zisă, se studiază materii ca liturgica, apologetica, omiletica.

| William explică (pentru RaduMD):

Poti sa fii mai explicit? Nu inteleg ce sunt liturgica, apologetica, omiletica şi exegeză biblică.

| TheRanger a răspuns (pentru William):

Liturgica e despre slujbe, si ultima despre biblie dar poti sa dai si tu in google nu? happy

| RaduMD a răspuns (pentru William):

Liturgica şi Tipicul Bisericesc sunt materii înrudite, de obicei studiate împreună. La Liturgică se învaţă de ce se face astfel Liturghia (şi alte practici religioase), iar la Tipic se învaţă cum se fac acestea. Întrebări, de exemplu, de ce preotul poartă anumite veşminte, de ce uneori aruncă fum de tămâie în toată biserica, iar alteori numai într-i parte a ei, sau de ce bisericile care au două turle au clopotniţa în prima turlă şi nu invers, sunt de domeniul Liturgicii.

Apologetica se ocupă cu apărarea credinţei în faţa atacurilor ateiştilor, sectanţilor etc. Chestiuni, de exemplu, "de ce părerea că cinstirea icoanelor înseamnă idolatrie este falsă" sunt de domeniul apologeticii.

Omilie sau predică înseamnă acelaşi lucru. Omiletica, deci, se ocupă cu felul în care trebuie să predice preoţii.

Exegeza înseamnă studiul amănunţit al Bibliei, inclusiv geografie şi istorie biblică. Chestiuni ca, de exemplu, de ce avem 4 Evanghelii şi nu 3 sau 5, ori de ce Isus mânca atât de des peşte, sunt chestiuni de exegeză biblică.

| TheRanger a răspuns:

Printre materii sunt dogmatica, greaca si inca o limba, istorie bisericeasca si mai sunt da nu sunt cultura generala si nici religie de care inveti la scoala, aceea e doar o mica parte