| curiozitati a întrebat:

Credeti ca istoria care ne este prezentata in scoala drept urmare istoria pe care majoritatea lumii o stie este adevarata?

3 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Evenimentele istorice sunt veridice prin faptul ca s-au intamplat si au fost mai multi martori dintre care cativa au consemnat acele intamplari. Insa culisele unor evenimente, ceea ce a stat cu adevarat la baza unor evenimente istorice poate fi ascuns s-au numai pe jumatate lasat la iveala. Cel mai bun exemplu Pearl Harbour- atac surpriza sau scuza a americanilor de a intra in razboi in ipostaza de victime? Atentatele de la 11/09/2001- atac religios/terorist sau pretext de invadara a Afghanistanului si a Iraqului pentru petrolul de acolo?
Toate cele bune!

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Istoria este scrisa si rescrisa si tot asa+ istoria difera de la tara la tara. De ex. noi romanii la scoala invatam despre istoria noastra cel mai mult, despre victoriile noastre, a voievoziilor romani si mai putin despre invingeriile noastre si asa este la fel peste tot in lume...de ce te intrebi? simplu ca sa ne faca patrioti, motivul? armata iti spune ceva? sau in fine pot fi mai multe motive...happy

| Maryuk해바라기 a răspuns:

Daca te referi la istoria romanilor..ne putem pune cateva mari semne de intrebare

? http://www.youtube.com/watch?v=m0QE2hZgp-0&feature=youtu.be