| BloodyAngel1900 a întrebat:

Credeti in biserica(ca instituie si nu doar)? Motivati'va raspunsul
Ce reprezinta ea pentru voi?
Ati fost spovediti?
Aveti incredere in preoti(ii considerati persoane serioase)?

Răspuns Câştigător
| SomeHappiness a răspuns:

Hmm e un subiect destul de dicutat in ultima vreme, si majoritatea au ajuns la concluzia ca lumea se schimba din ce in ce mai mult si nu in bine, ci in rau.Fiecare alege sa imbratiseze raul pentru a se putea ridica deasupra celorlalti.Biserica reprezinta un loc unde poti fi mai aproape de Dumnezeu, dar sincer eu nu prea ma duc.De spovedit cred ca nu m-am mai spovedit de vreun an jumatate.Preotii dupa parerea mea sunt impartiti ca in orice meserie de altfel, unii au har si sunt facuti pentru a-l sluji pe D-zeu, altii efectiv isi bat joc si o iau ca pe o slujba oarecare.Fiecare e diferit si are stilul sau propriu de a alege ce e bine pentru el, dar dupa parerea mea credinta si speranta mor ultimele!

3 răspunsuri:
| gigel68 a răspuns:

Eu nu. este o "organizatie" care incearca sa tina masele sub control (momentan chiar reuseste), care pe langa ca nu produce nimic mai si indobitoceste populatia. iar preotii, multi dintre ei, poponari, curvari, afaceristi, profitori. in ziua de azi daca nu ai bani, nu ai parte de servicii religioase, totul se plateste. iar aceasta e din cate stiu eu, doar la astia drepti (ortodocsi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. E zidită, deci există. Așa cum e un film, personajele nu există dar televizorul și dvd-ul sunt reale.
2. Un lăcaș de cult și nimic mai mult.
3. Da.
4. Nu prea. Or fi și oameni serioși, dar nu mi-a fost dat să văd. Au așa niște concepții cretine mulți dintre ei...

| Batista43 a răspuns:

Sa ști ca toti preoți au doua fețe, toți sunt pentru bani și ei sunt ca oameni normali.