| Manuela101 a întrebat:

Credeti in magie sau vrajitorie? A apelat cineva vreodata la asa ceva? Daca da, care au fost urmarile?

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu, lumea moderna nu mai crede in magie si vrajitorie. Uneori din naivitate, din curiozitate sau din disperare se mai autoiluzioneaza ca aceste practici i-ar putea rezolva problema.

| thealchemist a răspuns:

Da, dar magia nu e acelasi lucru cu vrajitoria.

| sensesDelight a răspuns:

Eu una nu cred în magie și povești sataniste. Dar da am încercat cu niște amici, curioși de ceea ce urma să se întâmple. Entuziasmați am încercat faza cu Bloody Mary, poți citi mai multe aici despre legenda ei:
http://www.lovendal.net/wp52/bloody-mary-fecioara-cea-sangeroasa/
Pentru că pe mine mă măcina de când am aflat povestea să mă uit în oglindă și să încerc. Am făcut-o. Șiiiiiiiiiiiiiii. Țeapă! :)) N-a fost vreo urmare ca în filmele Horror. Am aprins lumina, am ieșit din baie și-am ascultat muzică.
N-a venit nicio Bloody Mary peste noi. b-)

| Aicilef a răspuns:

Nu cred in nici una dintre

| Bubu a răspuns:

Am o fosta colega care avea o bunica care facea vraji.Stia d la strabunica ei si avea multe carti despre lucruri din astea si tot felul d chestii in camera ei d aceea nu lasa p nimeni sa nu intre acolo.Mai d mult a fost si o prof de-a mea la ea acasaa sa. i chiceasca si cica unele lucruri au fost adevarata. facea vraji cu mercurul care e foarte periculos.ba chiar a imbolnovit'o pe o ruda dea ei cu asa ceva.era ceva mic care se misca p jos mi-a aratat fata aia. daca te apropiai d el fugea pentru ca era vrajit. M-am speriat atunci. mi s. a ridicat si parul p maini pentru ca nu credeam ca e posibil asa ceva.Bine.asta s-a intamplat acum multi ani. bunik ei a murit mai d multwinking Se spune ca acum f multi ani au existat lucrurile astea.prin 1940 sau mai tarziu.batranii credeau in asa ceva, erau tot felul d superstitii si lucruri misterioare. dar acum nu cred ca mai exista asa ceva.si oricum cel care crede in astfel d lucruri nu crede in Dumnezeu.Numai oamenii cu pacate apeleaza la magie, crezand ca asa rezolva o problema, dar in final sunt pacaliti.

| vasiledumitru a răspuns:

Am vazut la tv o mare vrajitoare la care iau furat niste tineri fata si pentru a si-o recupera nu a apelat la talentul ei de vrajitoare ci la politie. Nasteri miraculoase

Au fost multe asemenea cazuri. Parintele Iordache a observat chiar o anumita regula: orice credincios care trece o data si se inchina la icoana asta, e imposibil sa nu mai vina inca o data. Toti revin. "Pentru ca simt un ajutor imediat, chiar din clipa in care incep sa se roage..." Imi povesteste despre alti bolnavi, despre oameni pagubiti financiar carora li s-au intors banii dupa o singura rugaciune, despre femei care au nascut prunci cu un ajutor nelumesc. De pilda, prezentatoarea de televiziune Iuliana Marciuc. Medicii nu-i dadusera decat cel mult sansa nasterii "in vitro". Intr-o seara a ajuns, din intamplare, in biserica asta. "Nu stia ce sa faca, incotro sa mearga", isi aminteste parintele. "A stat putin in fata altarului, apoi s-a gandit sa treaca sa-mi zica si mie cateva vorbe inainte de plecare. Parca avea nevoie de cineva caruia sa-i impartaseasca necazul ei. Am ascultat-o, m-am uitat la dansa si i-am zis: "Eu cred, totusi, ca se poate". A zambit. Nu avea incredere. Credea ca-i zic asta doar ca sa o linistesc. Ca sa-i arat ca nu vorbesc doar asa, abstract, i-am spus ca vom incepe chiar de maine. I-am dat un Canon: Acatistul Sfantului Spiridon, al Sfintilor Ioachim si Ana, Acatistul Maicii Domnului. Plus post, smerenie, rugaciune la icoana facatoare de minuni. Ea mereu zambea: "Parinte, dar oare nu e prea mult de rugat?". Atunci ii ziceam, taios: "Nimic nu-i prea mult daca-ti doresti cu adevarat copilu` acesta!". A venit la bisericuta noua saptamani de zile, luni, miercuri, vineri si duminica, rugandu-se la icoana si implinind intreg canonul pe care i l-am dat. Iar dupa exact 40 de zile o aud la telefon: "Parinte, sunt insarcinata!". Nici doctorilor nu le venea sa creada. Si cu cantareata Sanda Ladosi s-a intamplat la fel, aceeasi situatie. Aflase de la Iuliana Marciuc despre minunile Sfantului Spiridon, ii ceruse numarul meu de telefon. I-am dat acelasi Canon, si chiar acum cateva duminici, i-am botezat copilul aici, in biserica noastra. Ce sa va mai spun? Tot din lumea televiziunii, doamna Andreea Marin. Un caz la fel de grav ca cel al Iulianei Marciuc. Am fost primul om pe care l-a instiintat ca este insarcinata. Ma implora sa fac si eu rugaciuni la Sfantul Spiridon pentru dansa, zicea mereu ca invidia oamenilor e mare, ca simte multe puteri negative din partea semenilor, ca se simte singura, ca i-e frica. Nu mai avea curaj, pierduse deja o sarcina, facuse o operatie complicata, ajunsese aproape la deznadejde. Iar astazi, imi spune asa: "Parinte, sa stiti ca eu sunt insarcinata doar prin mijlocirea rugaciunilor la Sfantul Spiridon.". Dar dintre toate aceste femei, cel mai tare m-a impresionat Nadia Comaneci. Ea chiar nu mai spera deloc ca va mai putea avea vreodata copii. Renuntase de mult la gandul asta. Odata a trecut pe aici, impreuna cu sotul ei Bart, iar eu am indraznit sa ii spun: "Nadia, ai tot ce-si poate dori un pamantean. Numele tau a inconjurat planeta, esti iubita pretutindeni. Un singur lucru iti lipseste: fructul dragostei intre tine si barbatul tau". Ea a suspinat: "Ce sa-i faci parinte, daca asa a randuit Dumnezeu.". Atunci am simtit asa, nu stiu cum, parca un imbold de undeva, de dincolo de fiinta mea. Imediat am chemat-o la mine. Am binecuvantat-o, apoi i-am pus o mana pe cap, cealalta mana am pus-o pe icoana Sfantului Spiridon si-am inceput sa fac chiar atunci, pe loc, o rugaciune de ajutorare pentru nasterea de prunci. Va spun, foarte rar am facut asa ceva in viata mea. Chiar si dansa s-a speriat putin, aproape a alergat spre usa, zicand: "Fereasca Dumnezeu si Maicuta Domnului! La ce va ganditi? Cum sa mai pot face eu copil la varsta asta, parinte?!"
Si pana la urma a avut si Nadia Comaneci copil pentru ca Dumnezeu toate le poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. exista. am avut o prietena, care practica wicca si intr. o seara a auzit o voce gen:,, acum esti a mea''. si tot a contiunat sa auda asa ceva timp de o luna. si.bineinteles ca facuse vrajitorie timp de un an. dar, ea a invatat spiritele sa vina la ea, iar mai tarziu nu mai putea sa scape. si a ajuns in spital. iar dupa ce a iesit un batranel i. a dat niste sfaturi. si acum practica in continuare, dar are grija cu fiecare lucru facut

| chelutzul a răspuns:

Nu cred in asa ceva.Sunt toate facaturi. Au fost mai multe interviuri date pentru libertatea parca de o vrajitoare tiganca si spunea toate siretlicurile lor