| lobont98 a întrebat:

Cum se calculeaza in clasa a 8-a examenul cu mediile? si daca iau 4 la mate si romana si am medii bune in general ma duc la SAM?

Răspuns Câştigător
| pwp a răspuns:

Pai se va face asa:
Examenul de romana + examenul de matematic iti va da o suma pe care o imparti la 2. E media aritmetica.Si nu conteaza daca iei 4..la romana poate veilua 5, 6...
Apoi, acea medie se va aduna cu media din clasele 1-8 si se va iimparti iarasi la 2.
Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai dubii, da-mi un mesaj happy

2 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Mersi pentru funda love struck

| IwantToPlayAGame a răspuns:

Media aritmetica, ai invatat-o in clasa a 4-a sau a 5-a daca nu ma insel.Esti clasa a 8-a si nu stii sa faci o medie?