| vladutgabriel77 a întrebat:

Cum aflu aria unui triunghi echilateral cu perimetrul de 24 cm?

11 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

@ andra twilight: Esti varza, mama la matematica. Inaltimea este cateta, nu ipotenuza in triunghiul dreptunghic care se formeaza prin trasarea inaltimii. Prin urmare, inaltimea nu va avea lungimea scrisa de tine, ci radical din (8*8-4*4)=radical din 48=4 inmultit cu radical din 3. Aria va fi inaltimea* baza/2=4 inmultit cu radical din 3* 8/2=16 * radical din 3. Pentru vladut: raspunsul corect este 16 inmultit cu radical din 3, asa cum a scris si DianaScorpio. Nu te lua dupa ceilalti ca habar n-au de matematica.

| ioana1704 a răspuns:

F simplu.perimetrul e suma laturilor, care in acest caz sunt egale, deci latura este de 8 cm. aria este baza *inaltimea /2. latura o stii, calculeaza inaltimea si e aproape gata

| DianaScorpio a răspuns:

Aria unui triunghi echilateral= latura la puterea 2 inmultit cu radical din 3 totul supra 4.
perimetrul=24 cm=> 24/3=8
Aria=64 inmultit cu radical din 3 totul supra 4= 16 inmultit cu radical din 3

| Anda1197 a răspuns:

Exact aceeasi problema o am si eu laughing

| AleandraIleana98 a răspuns:

Pai daca e echilateral inseamna ca toate laturile sunt egale adica o latura=24:3=8
bisectoarea unghiului din varf e inaltime mediana mediatoare
unul din segementele care se formeaza cand duci inaltimea e 8:2=4
calculezi latua triunghiului dreptunghic
lla patrat=8*8+4*4=64+16=80rezulta l=radical80=4radical5
Aria=b*h=8*4radical5=32 radical5 cmpatrati

| BeastMaster a răspuns:

Imparti 24 la 3 ca sa afli latura si apoi ca sa afli aria : 8 radical din 3 totul impartit la 4. Si iti da 2 radical din3

| darkmonster a răspuns:

Perimetrul e 3 ori laturi 3xl deci 3xl=24, latura este egala cu 8:].

| Anda1197 a răspuns (pentru darkmonster):

A cerut ARIA nu latura smug

| darkmonster a răspuns (pentru Anda1197):

Cum ai vrea sa afli aria daca nu sti latura?batting eyelashes
latura la a2a,radical din 3 supra 4.
8 la a2a radical din 3 pe 4. 64 radical din 3 pe 4. => 16 radical din 3

| Anda1197 a răspuns (pentru darkmonster):

Mai, eu am inteles! dar nu ti-ai terminat raspunsul! tu ai spus numai latura, cand ii trebuia aria smug

| KTyy a răspuns:

Asta am avut si eu...dar n-am reusit sa termin problema decat:
Aria tr. ech.=l la a 2-a radical din 3 totul supra 4.
Perimetrul-24 cm
24 radical din 3=8 (pentru ca faci 8+8+8=24)

dar daca nu ma insel, si avem acelasi exercitiu, mai trebuia si aria perimetrului unui patrat tot cu 24 cm.
Si dadea ceva de genul:
(Patratul are 4 laturi)
(24:4=6)
Aria patr.=l la a 2 a
asta rezultand
Aria patr.=6 la a doua
=cu 36