| Digital112 a întrebat:

Cum aflu diatezele (toate)? Funda (scrieti si cateva exemple).

8 răspunsuri:
| HaHa_8983 a răspuns:

Diateza activa: arata ca subiectul face actiunea exprimata de verb, fara a suferi consecintele acesteia; se formeaza din tema verbului de conjugat la care se adauga terminatiile modurilor si timpurilor respective: Copilul citeste o carte.

Diateza pasiva: arata ca subiectul sufera actiunea facuta de complementul de agent (exprimat sau subinteles); se formeaza din participiul verbului de conjugat precedat de diateza activa a verbului auxiliar a fi; diateza pasiva au doar verbele care la diateza activa sunt tranzitive: Baiatul este laudat de catre profesori.

Diateza reflexiva: arata ca subiectul face actiunea si tot el o sufera; se formeaza din diateza activa a verbului de conjugat precedat de pronumele reflexiv in dativ sau acuzativ cu rol de marca morfologica: El se gandeste la bunicii lui.

Diateza activa pronominala: verbele sunt insotite de un pronume reflexiv: El se lauda.
Sper ca te ajuta.
Byee.

| TrendyHedgehog a răspuns:

Diateza activa nu are nici un element specific: Eu merg in parc.
Diateza pasiva are verbul auxiliar a fi si are un complement de agent: Catelul a fost gonit de mama.
Diateza reflexiva are un pronume reflexiv: El se gandeste la vacanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diateza activa : Eu scriu o carte.
sb act obiect
Fiateza pasiva : Cartea este scrisa de mine.
sb act c. de agent
subiect+verb (aux "a fi") + complement de agent (de catre cineva)
Diateza reflexiva : sb-act
Eu ma tem de lupi.
De obicei verbele pentru diateza reflexiva sunt: a se gandi, a se mira, a se inrosi, a se duce, a-si imagina, a-si aminti, a-si inchipui.

| forzasteaua a răspuns:

La diateza activa: propozitie obisnuita: Mama a plecat.
La diateza reflexiva: Ma tem de caini.
La diateza pasiva se formeaza cu verbul auxiliar a fi+participiul verbului de conjugat. Mama a fost suparata de Ion.

| Rapper96 a răspuns:

Diateza Activa (mai pe scurt propozitia normala):
|_> Cineva actioneaza, altcineva sufera:
Eu am fost la pescuit
Diateza reflexiva:
|_> Cineva actioneaza, tot acel cineva sufera,
S-ar duce si el la mare.
Diateza pasiva (cea mai usoara):
|_> Cineva actioneaa, altcineva sufera
Copilul a fost sfatuit de profesor.
AICI trebuie explicat ceva:
Deci actiunea este desfasurata de profesor, el sfatuieste.
De profesor este complement de agent, copil este subiectul :d.
Cam atat.

| Bianca_4672 a răspuns:

Diateza activa : Ana culege flori din gradina (Culege);
Diateza pasiva : Florile din gradina sunt culese de Ana (Sunt culese);
Diateza reflexiva: Florile se culeg dimineata pe racoare (Se culeg).
Această diateză arată că acțiunea este efectuată de subiectul gramatical, atunci când există un asemenea subiect, adică în următoarele cazuri:

-la verbele personale:
tranzitive: Am cumpărat o carte.
intranzitive: Plec acasă.
reflexive obiective (fără sens pasiv): El se spală., Ea își amintește.
reciproce: Ei se ceartă., Ele își dau palme.
eventive: El se îmbogățise.
dinamice: El se gândea.
-la verbele impersonale:
cu pronume reflexiv, fără sens pasiv: Se doarme bine.
fără pronume reflexiv: Ninge. Se înserează

Diateza pasivă
Această diateză arată că acțiunea, efectuată de un autor neprecizat sau de un complement de agent, este suferită de subiectul gramatical. Pot fi puse la diateza pasivă verbele active tranzitive fără pronume reflexiv, complementul direct de la diateza activă devenind subiect, iar subiectul – complement de agent: Eu am cumpărat cartea. → Cartea a fost cumpărată de mine. Excepții sunt unele verbe ca a binevoi, a comporta, a durea etc.

Din punct de vedere formal, se disting:

Un tip specific, diferit de diateza activă, constituit din verbul auxiliar a fi și participiul verbului de conjugat, acordat cu subiectul: Aici au fost construite două blocuri.
Un tip nespecific, numit reflexiv pasiv sau pasiv reflexiv, cu pronume reflexiv în cazul acuzativ: Aici s-au construit două blocuri.
Nu toate verbele cunosc ambele tipuri formale. De exemplu, a concede și a desfide nu au pasiv cu a fi, iar a cauza și a necesita nu au pasiv reflexiv.

Sper ca ai inteles ceva laughing! :*

| Wer3W0lf a răspuns (pentru Bianca_4672):

Foarte bun raspuns! happy Respect!