| Pavlov_Manu_1990 a întrebat:

Cum aflu media de pe al doilea semestru daca pe primul semestru am 7.70 si pe anual am 8.25?
Dau funda

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

X+770=1650.
x=880, adica 8.80.

Pe 1650 l-am scos din 8.25*2. Am inmultit cu 100 sa fie mai usor

formula e (A+B)/2=C, A+B=2*C, A=2*C-B...
E matematica de clasa 5.

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Media de pe semestrul 2 este egală cu b, din (7.70+ b)/2= 8.25; adică 8.80...
Media aritmetică (cea care se folosește și la calcularea mediilor școlare) este suma termenilor împărțită la numărul de termeni. Media anuală este media aritmetică a celor două medii semestriale, adică (media de pe primul semestru+ media de pe al doilea semestru)/2 = media anuală; Dat fiind ce știi, înlocuiești și calculezi algebric...