| RobertKilleur a întrebat:

Cum pot sa imi maresc mediile la scoala? In clasa a 5 a media anuala a fost 8.25. In a 6 -a media anuala 7.70 si media pe primul semestru din a 7a 7.30. Recunosc ca de cand am inceput clasa a 7a nu am invatat la absolut nimic, si am trecut doar cu informatiile din clasa. Vreau in special sa inteleg matematica. Algebra o mai inteleg cat de cat dar la biologie sunt paleta.

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

"Vreau in special sa inteleg matematica. Algebra o mai inteleg dar la biologie sunt paleta". O stii pe aia cu "Foaie verde stalp, curge apa-n beci"? Cam asa a sunat si ce ai zis tu.
Trebuie sa te apuci de invatat, trebuie sa stai acasa o ora pe zi sa iti faci teme si asta va fi suficient sa iti maresti notele. Tinand cont ca ai avut peste 7, ti se aplica vorba clasica "nu ca nu-i prost, dar e lenes". La biologie esti paleta ca nu vrei sa inveti. Nu trebuie sa tocesti, orice materie o poti invata logic si asa trebuie sa o faci, nu trebuie sa inveti ca pe o poezie la gradinita.
Trebuie sa inveti sa inveti! Si daca stai degeaba nu vei reusi asta si apoi la liceu vei avea probleme si mai mari. Eu in generala am invatat destul de bine dar la liceu am devenit foarte lenes. Si aveam mereu media peste 8.50 si la bac am luat peste 9. Cum? Am invatat sa retin totul logic si asa trebuia doar sa citesc odata lectia si retineam tot,

| RobertKilleur explică (pentru AlexCristi97):

Am vrut sa scriu geometrie, nu biologie, greseala mea

| AlexCristi97 a răspuns (pentru RobertKilleur):

Trebuie neaparat sa inveti matematica pentru ca pe langa faptul ca nu scapi de ea cel putin pana in a 11-a (in cazul in care mergi la filologie si nu faci facultate cu matematica), iti dezvolta mult logica. Geometria de a 7-a nu e grea, dar trebuie sa stai putin sa iti bati capul cu ea si o vei intelege. Nu mai stiu ce am facut prin a 7-a, dar stiu ca erau cateva formule de invatat si cam aia era tot. Te-as putea ajuta daca vrei, sa iti mai dau raspunsuri legate de matematica in caz ca iti e lene sa cauti pe net, doar sa faci primul pas si sa iti aduni niste vointa sa inveti.

| RobertKilleur explică (pentru AlexCristi97):

Eu vreau sa ma apuc de invatat mai ales la romana si matematica deoarece vine un examen, si vreau sa merg pe mate-info, deoarece iubesc informatica. La matematica cum pot sa inteleg exercitiile?

| RobertKilleur explică (pentru AlexCristi97):

Accept, add pe Facebook sau ceva?

5 răspunsuri:
| MickeyMouse96 a răspuns:

Nu exista un leac, trebuie sa muncești tu singur acasă, sa înveți la toate materiile, sa arăți profesorilor ca ești interesat și sa înveți unele lecții logic, poate ți mai ușor, depinde de tine și cand înveți lăsa telefonul sau alte minuni deoparte, stai și concentrează-te măcar 2-3 ore în fiecare zi și în weekend mai mult, doar dacă vrei