| devilsfather a întrebat:

Cum am ajuns noi la miliarde de locuitori pe Terra? Dumnezeu i-a creat pe Adam si pe Eva. Le-a spus sa se inmulteasca pe Terra dupa povestea cu marul din gradina, cred ca o stiti cu totii. Adam si Eva au avut 2 copii (Calin si Abel). Cand cei doi frati siguranta nu puteau face copii (erau baieti), iar sa faca copii cu mama lor nu prea merge... s-a demonstrat stiintific ca nu poti face nici cu un verisor de gradul III.

Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

"Adam şi Eva au mai avut şi alţi copii în afară de cei care sunt amintiţi cu numele în Biblie (Cain, Abel şi Set) - cel puţin încă doi fii şi cel puţin încă două fiice, conform Genesa 5:4 "După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice"."
http://www.alfanet.ro/creationism/index.php?pag=articole&id=67

11 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

cred pe ''Calin'' L-au pierdut pe drum.nu stiu unde ai citit acest nume...

| mariusres a răspuns:

devilsfather, stiinta ne-a demonstrat de nenumarate ori ca povestirile biblice nu sunt altceva decat basme.

niciun om sanatos la cap din lumea asta nu poate lua in serios aberatiile din biblie.

ai cap, foloseste-l. uita-te in jur si daca vezi vreo femeie virgina ca are copii, daca vezi ape care se despica in doua, daca vezi serpi care vorbesc sau oameni care invie inseamna ca biblia nu minte.

daca nu observi asa ceva in lumea inconjuratoare inseamna ca asa ceva nu e posibil, nu a fost si nu va fi vreodata.

| monicaclaudia a răspuns:

http://www.tpu.ro/......i-eva.html
da o privire e o discutie care inca nu a gasit un raspuns

| monicaclaudia a răspuns:

Da crisa stim si noi dar cum zice devilsfather si sunt de acord intre ei tot frati erau nu?

| monicaclaudia a răspuns:

Mie tot nu imi este clar.
Reusesc ca sa imi explic tot doar asta nu. si nu am ce sa fac. Tin ca sa precizez ca cred in tot ceea ce scrie biblia doar ca fapul acesta ma lasa cu semnul intrebari si nu stiu daca cineva o sa reuseasca ca sa ma convinga pin la urma sa imi dea un raspuns convincator

| crisa a răspuns:

da monica, in vremurile alea erau acceptate astfel de "relatii".

| MihaiA a răspuns:

de fapt vb lu mike e CAIN big grin

| alessandra a răspuns:

Nu stiu ce sa spun despre acea demonstratie stiintifica:daca nu pot rezulta copii din relatii incestuoase, cum se face ca o femeie de la noi din tara este insarcinata cu al treilea copil, in urma abuzurilor propriului tata? Si din pacate cazuri de acest gen sunt destule...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cain zice in biblie: "De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide". oricine cine? era doar el si pe parintii lui teoretic pe pamant... "oricine" arata ca nu erau asa singuri si nici primii pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiim

| devilsfather explică:

Bun.erau la moda astfel de relatii dar nu puteau face copii...asta e clar. Si daca faceau copilul sigur nu ar fi fost intreg.