| LauncherS a întrebat:

Cum ar trebui sa imi organizez timpul? Sunt la liceu si invatatul imi ia cam cea mai mare parte, termin seara.Vin de la liceu si de la 4 tot invat pana seara tarziu, nu mai am timp de altceva.Ce anume ar trebui sa fac sa am timp si de altceva?

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Nu stiu cum inveti dar daca inveti constant nu ai nevoie de mai mult de doua ori pe zi pentru invatat. In schimb daca nu inveti constant nu prea este bine si trebuie sa petreci mai mult timp pentru ca ai si de recuperat materia pe care nu ai invatat-o. Sfatul meu este sa incerci sa inveti 2 ore apoi cel putin 10-15 minute pauza, si dupa aceea alterneaza materia.
De asemenea obisnuiteste-te sa inveti pe muzica sau facand altceva ca sa iti faci mintea receptiva la materii.
Eu invatam cam asa: 1 ora sistematiam ce am facut in aceea zi la scoala, apoi o ora stateam si faceam temele facute in aceea zi la scoala pe toate sau cat reuseam, apoi pauza 20 de minute si apoi pentru maine sau alta zi Creierul este mai receptiv sa repete exact ceea ce ai invatat in respectiva zi.
Am incredere si succes Luncher,

7 răspunsuri:
| g4mma a răspuns:

Da vad ca de TPU ai timp.

| LauncherS explică (pentru g4mma):

Iti spun eu de ce nu am timp! Sa citesc comentarii ca acestea! Cautam sa-mi rezolv problema prin TPU! Asta nu inseamna ca stau ore! Deci chiar nu vad ce rost are comentariul tau...

| AnnaAnutsa2497 a răspuns:

Bună
Uite încearcă să "extragi" din lecţiile tale ce este mai important, esenţialul vei termina mai repede de învăţat şi vei avea mai mult timp de prieteni de una de asta. Încearcă să îţi faci ca un rezumat toate lecţiile, să reţii esenţialul - Sfatul meu este să nu înveţi mecanic pentru că atunci când vei avea mai mult de studiat va fi mai greu să înveţi şi dacă profesorii te întrerup nu va fi bine, am păţit şi eu :* Baftă :*

| LauncherS explică (pentru AnnaAnutsa2497):

Da,mi se pare corect.Multumesc de sfaturi!

| rAr12 a răspuns:

Uite cum fac eu: in timpul orei respective, proful ne spune ce este mai important din lectie si subliinez, iar daca profesorul nu spune cer ajutorul unui coleg mai bun, si nu invat decat esentialul. Rezultatul notele peste 7.

| LauncherS explică (pentru rAr12):

Mersi,o sa ma ajute!