| oana22simonik a întrebat:

Cum ar trebui sa procedez cand copilul meu este batut? Are 2 ani si 7 luni(Iustin) si mereu il bate fata prietenei mele de 2 ani 11 luni! Am incercat tot, sai vorbesc frumos fetitei, sa o cert, sa o amenint, dar NIMIC! Ia dat cu pamant in ochi intentionat, i-a dat cu masinuta de metal in cap, il trage de bicicleta pana cade jos, il ia jucariile si i le arunca in strada... daca incerc sa-i spun ceva, da si in mine sau ma scuipa... Dar mai rau ca prietena mea, mama fetei imi tot spune ca baiatul meu e molau,(ca l-am invatat ca nu e frumos sa bata) si de aia fata il bate...Am incercat sa stam departe de ea, ma pun in parculet pe alta banca, ea vine si se aseaza langa noi...vad ca e in parc si merg sa ma plimb, vine dupa noi...Pana ieri niciodata n-am lovit fata... dar ieri la tras de bicicleta si s-a lovit iustin al meu asa tare ca plangea de sa invinetit...mam enervat asa tare ca i-am dat o palmuta la fund, dar nu tare...si maicasa tot la mine tipa ca eu ii stresez fata ca din cauza mea ca ii spun tot timpul sami lase in pace baiatul de aia face mai rau... Ce sa fac? Sami invat baiatul sa se apere si sa o loveasca si el?

15 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

La varsta asta copii nu prea inteleg mare lucrui, si cu cat ii certi mai mult sau le spui sa nu faca ceva, cu atat vor face. Nu cred ca e rautate si nu trebuie sa-l inveti nimic. Nu-i mai lasa singuri pe cei doi sau mai bine fa in asa fel in cat sa nu se mai intalnesca.

| Parintele a răspuns:

In nici un caz. Copiii nu pricep ce parintii nu-i invata. Probabil ca baiatul tau este mai cumintel si mai educat si nu-i place sa loveasca in sexul slab.hee hee Sigur mama fetei se bucura ca are o fetita care bate baietei si i se pare normal ca fi-sa sa fie tare sa bata baietii cand o fi mai mare si de aceea cred ca nu ia masuri ca s-o educe ca nu-i frumos sa se poarte asa. Incearca sa-i eviti compania si sugereaza-i mamei sa-si educe mai bine fetita.

| Klara a răspuns:

Vai laughing
Cam haios...inseamna ca prietena ta n-a fost in stare sa-si educe copilul laughing
Asa eram si eu....totzi copiii vecinilor ma bateau. Mi-am adus aminte, cand aveam 3 ani, vecinu' Jozsi (pe atunci 3 ani jumate) mi-a pus o piedica de mi-am spart capu' laughing)

| CrucifiedCountess a răspuns:

De accord cu No God...

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu cred ca tu esti problema. trebuie sa stai de vorba cu prietena ta... sa clarifici situatia cu ea... nu ai ce discuta cu un copil de 2 ani si 11 luni, ea nu are nici o vina ca e prost crescuta... face doar ceea ce vede acasa si ce i se permite... si eu imi invat fetita de 3 ani jumate sa fie cuminte si sa nu se bata ...sunt total impotriva violentelor de orice natura... fetita poate ca e un pic mai agitata decat baietelul tau poate e alta fire... nu cred ca asta e problema... trebuie invatata bunele maniere de pe acum ca va creste si apoi nu vei avea ce face... fetita respectiva mai mult ca sigur ca isi scuipa si loveste si mama si ea nu ia nici o masura si asta e problema... eu zic sa vb cu prietena ta, calm fara sa o jignesti sau sa o acuzi, ca mamele isi apara copii oricum... si daca nu merge nici cum nu ramane decat sa cauti sa mergi cu cel mic in alt parc, in alta parte... succes... si nu te lasa ca nu tu gresesti...

| Diav0la a răspuns:

Daca iti deprinzi copilul cu violenta, greu ii vei indeparta acest narav. Nici tu nu ai rocedat corect lovind-o pe fetita si cred ca stii acest lucru deoarece te afli in ipostaza de parinte al carui copil este lovit de un alt copil; imagineaza-ti cum ai fi reactionat daca mama fetei ti-ar fi lovit puiul. Ca un adult inteligent ce consider ca esti, ideal ar fi sa incerci sa eviti ca cei doi copii sa se intalneasca, sa schimbi locul de joaca. Daca acest lucru nu e posibil atunci poti sa recurgi la un siretlic. Copiii invata foarte multe prin joca la varsta prescolara, asa incat te inarmezi cu rabdare, o coala de carton, un set de reguli de buna-purtare pe care le vei explica celor doi copii si mamei fetitei evident si... te joci. Ai spus ca mama fetei iti este prietena, asa incat ii explici departe de cohii copiilor ce ai de gand sa faci. Vei lipi pe coala mare de carton o printesa - Alba ca Zapada de exemplu - pentru fetita si Batman (Spider Man ) pentru baietel. Le vei explica regulile care trebuie urmate la locul de joaca. Cine respecta regulile primeste o bulina colorata, cine le incalca primeste o bulina neagra. Copiii trebuie sa aiba acces la panoul din carton si sa-si lipeasca singuri bulinele la intoarcerea din parc. Vei pune in joc ca premiu o jucarie pe care copiii o prefera iar la sfarsit de saptamana, in urma punctajului obtinut acorzi premiul. Sub nicio forma nu vei face concesii de la reguli, nu vei ameninta cu bulina neagra ci la sfarsitul zilei de joaca vei puncta ce a fost bine, ce a fost rau si de copilul merita bulina corespunzatoare. O sa fii surprinsa de rezultate daca procedezi intocmai. Eu am un astfel de panou la scoala la care predau si am indraznit sa extind nitel si in cadrul comunitatii de pici de la blocul nostru unde au un mini - parc amenajat. Ai fii surprinsa sa ii vezi acum cat de frumos se joaca. Bafta si multa rabdare!

| andreea89 a răspuns:

Eu zic ca a ei e needucata si prost-crescuta, nu ca al tau este molatec. tine-i departe unul de celalalt, asa nu va mai da in el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oana sunt in aceiasi situatie ca si tine.copilul meu se joaca cu cine se intelege bine. evit sa-l iau cu mine la copii prost educati, si lasati de capul lor.si la mine sunt rude. evita-ti prietena cea needucata caci altfel nu ai ce sa faci.si eu am fost tentat sa le dau cateva dar m-am abtinut.in schimb le-am spus ca fiica mea nu mai vine, fiindca e batuta de odraslele lor si nu lea cazut bine.asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamna daca aveti de gind sa va invata-ti baiatul sa protesteze eu am de gind sa arbitrez.Recomand sa nu face-ti nimic iar in momentul cind se va intoarce roata nu trebuiesa va bucurati ci sa priviti totul ca pe ceva normal. O lege a naturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok ai mai primit rasp dar cu riscu ca ma repet nu mai sta cu copilu in compania cerleilalte cauta alt loc si alti prieteni pentru copilul tau si dai si lui libertate ca mai tirziu va fi mai rau spun din experienta cu copii mei si acum regret lasa pe el sa fie m, ai sigur pe el nul inhiba te pup si asculta sfatul azi trebuie sa fii puternic altfel iti ia covrigu din miina ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da unul mare sa stii sa-l inveti pe baiat sa se protejeze adaika cand o fi mai mare pe la (5)ani sail inveti sa se apere adica sa se ascunda sau sa de si el daca e nevoie! sper ca sfatul meu a fost bun pup oana22simonik auzi raspunede-mi si tu cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu iti inveti copilul sa bata pentru ca el cand o fii mai mare o sa fie bataus si nu cred ca iti doresti asta... Din puncutul meu de vedere cel mai bine este sa nu iti mai lasi copilul sa vorbeasca sau sa se joace cu acea fata si nici tu sa nu mai fii prietena cu mama fetei...Si daca nu poti sa o lasi balta pe mama fetei ...incearca sa ii explici...Nu stiu ce sa zic incearca sa o faci sa inteleaga ca fata ei este devina pentru ca nu iti lasa fiul in pace si il bate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evita-o pe mama copilului e foarte simplu.Vezi poate obtii si un ordin de restrictielaughing.

| oana22simonik explică:

Diav0la-am zis ca e prima data cand i-am dat o palmuta la fund fetitei, ieri...prietena mea de multe ori il certa si dadea peste manute baiatului meu, cand al meu NUMAI incerca sa se apere ca fata prietenei ba il lovea, sau ii lua cu forta o jucarie...cu toate ca i-am zis ca nu are dreptate si incearca doar sa se apere... dar ea spune, nu, iustin ea numai vroia jucaria nu trebuie so impingi, daca cade?

| oana22simonik explică:

Nu e vorba ca fetita e proasta...ci asa ii place sa fie bagata in seama... iar prietena mea(mama ei)o intereseaza si se ocupa de alte chestii...recunoaste si stie toate literele si cifrele de pe tastatura...se joaca pe calculator... dar cu bunele maniere, joaca cu alti copii si cu respectul fata de ceilalti sta prost! Am incercat sa-i spun prietenei mele frumos ca greseste in multe chestii dar nu vrea sa asculte... ea zice ca de ce sa o invete sa numai bata? sa manance fata ei bataie? Nu am nici cum sa o evit...incerc dar slabe sanse...vine neinvitata la mine acasa, daca spun ca vreau sa ies la magazin, in oras, vine cu mine...afla unde ne plimbam si vine si ea cu fetita...deci n-am prea multe sanse...