| Luana2347 a întrebat:

Cum as putea face o compunere in engleza in care sa descriu Londra? Ajutooor!

7 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Păi te poți inspira/colecta informații de pe wikipedia:
În română : http://en.wikipedia.org/wiki/London iar în engleză : http://en.wikipedia.org/wiki/London. Aici găsești tot ce ai nevoie.

| Luana2347 explică (pentru DDCC):

Nu stiu cu sa ma exprim, nu de alta

| DDCC a răspuns (pentru Luana2347):

În engleză nu știi sau nu știi cum să le formulezi în română, ce vrei să zici inițial, ideile principale ori secundare etc?

| Luana2347 explică (pentru DDCC):

Am nevoie de informatii ca si cum as fi fost acolo, nu am nevoie de ce suprafata are

| DDCC a răspuns (pentru Luana2347):

Ca și cum ai fi acolo? Din ceea ce îmi zici, cred că la vreun fel de ghid turistic te referi, vezi http://www.londontourist.org/ sau http://resources.woodlands-junior.kent.sch.uk/......ondon.htm. Cea mai bună cale de a face o astfel de compunere ține mai mult de imaginație, imaginează-ți că ai ajuns acolo, gândește-te ce vrei să vizitezi prima dată, ce impresie îți dă locul, dacă îți place sau nu, încerci să argumentezi și de ce, precizezi dacă dorești să iei ceva suveniruri, dacă stai la un hotel cât timp durează călătoria sau nu, dacă după plecare mai dorești să vii sau vrei să recomanzi o astfel de călătorie unui prieten. Acum, depinde și de ce v-a zic profesoara, de cum trebuie abordată tema, ce trebuie accentuat/punctat mai mult și ce nu. Pe wikipedia găsești multe detalii însă astea se pot copia ușor însă trăirea momentului, unei astfel de excursii/călătorii nu. Titlu poate fi cât se poate de simplu, sugestiv sau nu, spre exemplu A voyage into London sau My Beloved London, te poți concentra asupra oricărui punct, poți vorbi despre vreo legendă, nu neapărat ceva concret. Imaginația și scrisul cu cuvintele tale ar trebui să fie apreciate de profesor, deoarece asta dovedește că cel ce scrie îți dă silința. Acum, cum dorești tu s-o faci, eu m-am încumetat să-ți dau câteva idei, folositoare sau nu, tu crezi cel mai bine.

| IoaNaa00 a răspuns:

Este foarte simplu. Trebuie sa te axezi pe principalele obiective turistice din Londra cum ar fi: St. Paul's Catedral(un loc extraordinar), Buckingham Palace, London Eye..etc. Dupa asta eu iti recomand sa privesti cateva imagini cu aceste locuri si incearca cu cuvintele tale sa le descrii dar te poti ajuta si de informatiile de pe wikipedia.
SUCCES

| MCMinecraft a răspuns:

Cauti ceva pe wiki si apoi bagi la google translate! Sper ca te-am ajutat