| Rox1997 a întrebat:

Cum aş putea învăţa engleză acasă mai uşor?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Filme,seriale,implicare activa cat mai desa in limba engleza, asta poate insemna multe vb cu cineva, cititul, invatatul de cuv noi, conjugarea de verbe noi, fara implicare nu o poti invata ai nevoie de implicare activa nu pasiva, implicare pasiva e si daca vezi un film cu sub nu repetati scenele de mai multe ori si scrii cuvintele care nu le sti pe un carnetel

| user123654 a răspuns:

Definește „mai ușor"...
Fă exercițiile din manualul școlar și folosește aplicația/site-ul Duolingo. De asemenea, poți învăța multă engleză vizionând filme, seriale și ascultând muzică.

| deyu121 a răspuns:

Sincer,eu una am invatat limba engleza uitandu-ma la seriale/filme cu subtitrari in engleza.Sau,daca esti incepatoare, de ce nu cu subtitrare in romana?
Principalul e sa stii sa vorbesti, sa stii cuvinte si sa intelegi.Nu timpurile verbale sunt pe primul loc, cum se zice la scoala. Daca mergi in America nu cred ca o sa auzi vreun american sau poate in Anglia un englez vorbind corect la fiecare timp.No way.
Deci axeaza-te pe intelegere si vorbire

| DavidoffUser a răspuns (pentru deyu121):

Off topic
No way, no way nu vorbeste britanicul sau americanul corect in timpuri.
I have been yesterday at cinema and i bought 2 tickets.E corect sau nu daca ii explici unui englez ce-ai facut ieri? ca de inteles, intelege el printre picaturi.
On topic
Ia-ti carti de gramatica limbii engleze, dictionar, du-te pe site-uri care invata limba engleza (sunt o multime pe net), ia-ti tutoriale, si invata bine limba romana ca nu poti invata alta limba cum trebuie daca nu stii bine gramatica limbii romane.