| Fetitsa123 a întrebat:

Cum as putea invata geometria?sadE foarte grea

3 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Stiu cum e.Geometria se axeaza foarte mult pe teorie, deci daca nu stii teorie, nu vei intelege niciodata geometria.

| GaBytZaX3 a răspuns:

Paiii... mai intai ar fi bine sa inveti toate teoremele, si dupa sa incerci sa pui in aplicare. stiu ca e grea la geometrie nici eu nu-s cea mai geniala, dar cand stii teoremele e putin mai usor!

| edymlm a răspuns:

Depinde ce clasa esti. Trebuie sa o iei de la inceput de la punct, segment, dreapta, semidreapta, unghi si dupa sa incepi sa studiezi figurile geometrice adica triunghi (cu cazurile de congruenta si particularitati), paralelogram, romb, dreptunghi si patrat. In afara de asta trebuie si formulele sa le inveti si teoremele (formulele de la arii, heron si ce mai e pe acolo, teorema fundamentala a asemanarii etc.).
Daca esti clasa a 8 a si nu stii chestile de baza, nu ai nicio sansa sa le inveti singur, decat cu un profesor langa tine.