| AnonimusGate a întrebat:

Cum as putea invata un limbaj de programare. Sunt praf. Vreau sa stiu de la 0 ce presupune limbaj de programare, ce facultate trebuie urmata, cu ce se incepe. Va rog, funda.

Răspuns Câştigător
| Catabtr23 a răspuns:

De la 0 zici? Conteaza ce limbaj de programare vrei, vrei soft, web, baze de date? Te pot ajuta daca vrei. Ca o simpla definitie, un limbaj de programare este un limbaj structurat pe care tu trebuie sa-l stii ca sa poti comunica cu calculatorul, codul pe care tu il scrii el il converteste si dupa intelege ce vrei tu sa faci cu el. Prima oara se incepe cu ce e mai usor, ce este un compilator, tipuri de date si alte functii. Facultatea urmata trebuie sa fie ceva pe calculatoare, ce se refera la soft, insa daca iti doresti sa inveti programare, trebuie sa inveti matematica in facultate, asa ca decide intai.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O facultate de Informatica!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se incepe cu bazele programarii, nu cu limbajul.

Cel mai simplu e sa pui mana pe niste manuale de informatica de liceu.

Facultati ai doua mari variante. Automatica si Calculatoare sau Informatica.