| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa imi imbunatatesc vocabularul? Sa stiu mai multe cuvinte si informatii despre diferite domeni?

21 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Citeste carti. Asta e solutia.

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Ba nu, cartile nu sunt despre asa ceva.Trist

| anonimg a răspuns:

"Dacã stii sa citesti, poti afla lucruri despre absolut orice te intereseazã. Lumea îsi deschide larg portile pentru cel care stã cu cartea pe genunchi."
"Citind mult, mi-am îmbogãtit vocabularul si mi-am dezvoltat capacitatea de întelegere."
Citate din cartea "Maini inzestrate" de Ben carson, pagina 31, 32.
https://www.scribd.com/......16ed603c02

| DavidoffUser a răspuns (pentru anonimg):

Nu stie sa citeasca, doar sa scrie...

| anonimg a răspuns (pentru DavidoffUser):

Oricum ar fi, nu trebuie sa vorbim asa. Noi trebuie să-i incurajam pe oameni, sa avem răbdare cu ei.
Sunt multi copii cărora nu le place scoala. Nu este vina lor. Ca unui copil sa ii placa scoala trebuie sa fie educat in privinta aceasta. Dar metodele dure nu sunt întotdeauna cele mai bune. Dragostea trebuie să fie prima educatie, prima treaptă in domeniul educației de care copilul trebuie să aibă parte. Daca se sare peste treapta aceasta este tragic. Dar daca nu se sare atunci s-a pus temelia si se poate construi fără grija deasupra.
Nici lui Ben Carson nu-i plăcea scoala, nici sa invete nici sa citească. Dar datorita educatiei mamei lui, a ajuns cel mai bun medic neurochirurg din America, si candidat la presedintie alături de Donald Trump. Din pricina convingerilor religioase nu a ajuns presedinte (este împotriva homosexualității, a avortului, etc).

| DavidoffUser a răspuns (pentru anonimg):

Eram ironic la citatul tau cu "Daca stii sa citesti (...) ". Inteleg ce vrea sa zica autorul,dar am facut o mica glumita.
Adica daca stie sa scrie,stie sa si citeasca, nu? (hahah straight face), dar na, tu ai zis ca il iau la misto.
N-am nimic cu el, din contra, ma bucur ca vrea sa se informeze.

| anonim_4396 explică (pentru DavidoffUser):

Nu din carti.Ce carti? Cati de povesti?

| Speed99 a răspuns:

Http://www.dictionardesinonime.ro/

Il folosesc din cand in cand, atunci cand am nevoie de figuri de stil interesante pentru rezumate sau compuneri in general. Scrii acolo cuvantul care vrei sa sune mai "artistic" si iti da o lista intreaga de sinonime. Alegi unu' de acolo care este mai potrivit si pare "inteligent", and there you go. Pe langa asta, mai si inveti cate ceva.

Ex: a plange = a compatimi.

| ALGator a răspuns:

Dexoniline.ro
Wikipedia.ro
Invata ce inteles sau etimologie au cuvintele. Care sunt particulele de compunere a cuvintelor si ce inseamna ele: -meta -xilo -nano -macro etc.

| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

Sunt tone, eu as vrea o lista cu, cuvinte, pe care sa il repet in fiecare zi, totusi pe dex sunt tone.Si wikipedia e okay.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, ai intentii bune, dar nu vrei sa citesti, nu vrei sa pierzi timpul. Alege-ti un hobby care te va obliga sa citesti despre el fara ca sa simti ca citesti. Iti faci mina cu el dupa care aplici metoda mai departe.

| 393Dan a răspuns:

Citeste si documenteazate in domeniul care te intereseaza.

| anonim_4396 explică (pentru 393Dan):

Asta o fac,dar de ajuns, la scoala ne mai intreaba profesorii chestii, nu leagate de scoala, asa ce zi e azi? Chestii, ce se mai intampla in tara asta si nu stiu nimic.

| 393Dan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da si la noi profesoara de franceza toata lectia ne povestea despre fiica ei si despre calatoriile ei la Paris >.>
Dupa 2 ani de franceza nu stiu nici macar cum sa-mi descriu infatisarea x.x

| DavidoffUser a răspuns:

Sa citesti...

| SERIALS a răspuns:

Si eu as vrea, presupun ca trebuie sa invatam cuvinte noi din dictionar si sa le punem in diferite contexte, sa alcatuim propozitii

| Andreea213 a răspuns:

Pai poti citi, din carti sau online. Poti cauta sensul unor cuvinte pe www.dexonline.ro iar daca vrei sa cauti despre anumite subiecte exista www.wikipedia.ro

| anonim_4396 explică (pentru Andreea213):

Carti? Nu stiu daca crezi, dar le urasc.In viata mea, care nu e asa lunga nu am terminat nici o carte. straight face

| Andreea213 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e din domeniul care te intereseaza poti citi. Macar putin. Odata am inceput o carte despre sah (imi place sahul, dar nu ma pasioneaza) si nu am putut sa o termin, pe cand pe una despre caini am citit-o din scoarta in scoarta.

| cumdc a răspuns:

Citeste carti cel mai bine

| dana78956 a răspuns:

Citind carti