| anonim_4396 a întrebat:

Cum aş putea să învăţ mai eficient şi mai repede?

Răspuns Câştigător
| Dєєa a răspuns:

Uite aici:

http://www.youtube.com/watch?v=UOn8eMi49nE

Fiind student, sa inveti nu e intotdeauna cel mai placut sau usor lucru. Cu siguranta te-ai trezit de nenumarate ori cu un curs in mana, gandindu-te la cu totul si cu totul altceva.

Care e solutia sa fii eficient in procesul de invatare? Exista mai multe solutii, dezbatute de foarte multe ori. Iata cateva dintre ele, cele mai simple si folosite:

Incearca sa nu te aglomerezi pe ultimele zile. E greu sa inveti in timpul anului, insa e bine sa te straduiesti macar sa acorzi atentie cursurilor. Procesul de invatare va fi mult mai simplu, ulterior.
Sintetizeaza-ti materia! Citeste o data toata materia si noteaza-ti ideile principale. E mult mai usor sa construiesti pe un schelet dupa aceea.
Foloseste culori! Memoria vizuala e foarte importanta. Coloreaza-ti fiecare idee principala si incearca sa folosesti mai multe culori in momentul in care iti scrii notitele.
Invata scriind! Citesti, scrii, citesti, scrii. In felul acesta retii mult mai usor ceea ce ai de invatat.
Ia pauze multe! Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese J. Nu e chiar asa, insa o data la 30 de minute e bine sa iei o pauza si sa faci ceva diferit. Intr-o pauza mananci, intr-o pauza bei apa, intr-o pauza asculti o melodie, etc. In felul asta, iti vei aminti materia in functie de actiunile pe care le-ai facut in pauza : Inainte sa beau apa invatam despre x, inainte sa mananc invatam despre y.
Fa asocieri cat mai multe! Daca ai cuvinte stiintifice pe care trebuie sa le retii, retine-le prin asocieri sau asemanari. Un exemplu foarte interesant de asociere este ordinea planetelor:
Mercur, Venus, Pamant, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto ( Miercuri, Vineri - Post, Marti, Joi, Sambata - Unii Nebuni Postesc) :D

Cam acestea ar fi cele mai bune 6 metode de invatat. Daca stii si altele functionale, te asteptam cu sugestii

Funda?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață logic, nu mecanic!
Adică ceea ce citești să și înțelegi.
Pa, pa.

| 0x11111051 a răspuns:

Inchide calculatorul > taie cablul la internet > ea o carte > invata.

Problems?

| d3men7zel a răspuns:

Da-mi voie sa iti spun ceva. Invatam cuvant cu cuvant atunci cand nu intelegem ceea ce citim. In momentul in care citesti bine de 2 ori textul pe care il ai de invatat si ai inteles despre ce este vorba, iti va fi mai usor sa il memorezi. Problema este insa aici: intelegi textul sau nu. Daca sunt notiuni noi pentru tine nu il vei intelege. Cel mai bine e sa intelegi de la o alta persoana despre ce e vorba si pe urma sa te apuci sa inveti. Cu totii trecem prin asta. Nu ne-am nascut invatati. Sunt unele texte pe care le retin dupa prima citire sau sunt altele (materiile de drept) care necesita o foarte mare atentie, trebuiesc citite de multe ori si abia pe urma poti retine ceva, pentru a putea invata rapid si eficient in primul rand trebuie sa iti acorzi un anumit timp pentru a invata, moment in care trebuie sa fii foarte relaxata si concentrata asupra a ceea ce trebuie sa inveti, in al doilea rand trebuie sa intelegi ceea ce citesti si sa iti placa, pentru ca astfel iti va fi foarte greu sa retii lucruri care nu te intereseaza multa bafta si fundahappy

| Fayree a răspuns:

~ Cu Memo, este foarte bun si natural puppy dog eyes si un program bun! puppy dog eyes.

| iflirius a răspuns:

N-ai nevoie de pastile, depinde și de modul în care iei notițe și alte lucruri. Trebuie în primul rând să te concentrezi și să înveți logic, nu pe de rost. Apropo, când iei notițe scrie schematic, nu totul îngrămădit, o să ți se pară mai mult și o să fie mai greu de reținut. Când înveți de pe un caiet, trebuie să ai subliniate ideile principale cu verde sau roșu. Eu așa fac și merge. happy

| Lily8 a răspuns:

Poti lua suplimente pentru asta, poti incerca sa folosesti diverse metode gen sa te folosesti de imagini pentru a retine mai mult sau sa scrii pe ceva ce retii. Poti sa iei lecitina deasemeni.

| Transofit a răspuns:

M-am documentat și eu, fie iei pastile care te ajută să înveți mai ușor, ca Memo-plus, fie trebuie să îți faci un program, te culci la ore fixe, nu mai târzii de 22:00, mănânci la ore fixe, și vei fi tot timpul mai relaxat și mai ales vara, cu gândul mai ușurat.

| Natuuu a răspuns:

Daca inveti mai des o sa te obisnuiesti si o sa reti mai repede. Dar pentru inceput ia fiecare lectie pe care o ai, transcrio pe toata pe alta foaie apoi recitind sublineaza in diverse culori fiecare detaliu, apoi invata lectia pe bucatele. recomandat este sa inveti seara si dupa sa te bagi la somn pentru a se fixa informatia mai bine. lipeste foaia oe care ai facut sublinierile undeva unde sa o vezi si cand trecui pe langa ea mai arunca un ochi. Asa iti vei aduce mai des aminte si nu ai cum sa uiti ceea ce ai invatat.
Succes!

| AlyAlexutza0511 a răspuns:

Creeaza-ti felul tau de a invata, incearca tot ce gasesti despre invatat pe net, sau din raspunsurile de aici.