| charameli a întrebat:

Cum va pedepseau parintii cand erati mici?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Palma, cureaua, lingura de lemn, bătătoru' de covoare, furtunu'.

| olivert1310 a răspuns:

Pe vremea mea, nu aveam nici calculator si nici la TV nu prea aveam la ce sa ma uit. Cand greseam, o faceam rau nu asa nimicuri. Pentru nimicuri imi luam o palma sau doar cearta. Pentru chestii mai grave(jucatul de-asupra fantanii, intratul in lacuri mari de 50cm si ramas intepenit acolo, incercat neintentionat sa dau foc la casa noastra si a bunicii, incercat sa fumez cu un cocean de porumb si m-am ars pe fata, mancat pe la vecinii pe motiv ca noi nu mai avem de mancare etc si lista mai poate continua) o luam pe coaja cu o curea de piele, care exista si acum, eram dat afara din curte pentru 30-60 minute sa ma fac de ras, cand intreba lumea ce fac la poarta, si sa nu mai zic ca de doua ori am asteptat incuiat in casa, ca sa nu fug, masina de la casa de copii care nu a venit niciodata, odata am fost alungat de acasa ca sa-mi gasesc alta locuinta insa am fost primit repede inapoi pentru ca nu am gasit alta care sa ma primeasca, si diverse interdictii gen o luna de zile fara bicicleta sau fara sa ma joc cu copiii de varsta mea. Atunci era cel mai rau tata din lume, acum cel mai bun, a facut om din mine, nimic din toate acele pedepse nu au fost pe nedrept, le-am meritat, asa a stiut el sa ma educe si a reusit. Suntem destul de apropiati( inca nu-i spun tot ce am in cap, ca moare de inima, insa stiu ca este mandru de mine, si eu de el. Astea au fost pedepsele pe care le-am luat cand eram mic, acum ma amuz foarte tare ca am ce sa povestesc, atunci nu prea imi venealaughing)

| spaghetty a răspuns (pentru olivert1310):

Sa stii ca asa e dar eu nu luam pedepse asa aspre(ma certau sau mai rar cate o palma)Atunci nu aveam PC nici la TV nu era nimic.Si cand mi-am luat pc (pe la 4 ani) cand faceam ceva nasol nu imi dadeau pedepsetongue

| olivert1310 a răspuns (pentru spaghetty):

Ele nu erau asa aspre. Afara din curte cand ma dadea, era ca sa-mi fie rusine cand m-o intreba lumea de pe strada ce fac acolo, si sa nu mai fac prostii ca sa nu se repete situatia. Nu erau asa de aspre cum crezi, nu a facut-o din rautate, insa cred ca a procedat asa, pentru ca si bunicii au facut aproape la fel cu el cand era mic, oricum eu nu am sa-mi pedepsesc copii asa. Una peste alta, am ramas cu amintiri, frumoase zic acum, atunci nu prea pareau, dar ma gandesc cu groaza ca era sa dau foc la doua case cand am dat foc la lana care era bagata in saci sub o masa, m-am bagat acolo sa-i dau foc sa vad cum arde crezand ca nu ma vede nimeni. Cand a inceput sa iasa fum pe la ferestre, am tulit-o si au sarit toti sa opreasca focul. Bineinteles, iar am facut cunostinta cu cureaua atuncilaughing la fel am incercat sa dau foc la lana si acasa la noi insa in cantitati mai mici. Si cel mai rau a fost cand ma duceam sa mananc pe la vecini, zicand ca acasa nu am ce manca, ca sa-mi de-a vecinii de mancare. Am fost calic de mic, si acum mai sunt...cateodata big grin

| Măduuțaa a răspuns:

Buna.Eu nu prea am fost pedepsit pentru ca mereu am vrut sa le fac o impresie buna parintilor mei.Dar catodata cand eram mai mititel ma inchideau in camera si imi amintesc ca aveam niste jocuri pentru P.C si eu fusesem obraznicut in ziua aia, iar mama a luat jocurile si le-a ascuns in magazie laughing.Le-am cautat in toata casa, am desfundat WC-ul laughing dar tot nu le-am gasit!

| rockmeout a răspuns:

Pe mine unul nu prea ma pedepseau, caci eram destul de cuminte.Dar cand o faceau, imi interziceau televizorul si calculatorul.Insa imi incalcam pedepsele, iar cand plecau, imediat incepeam sa ma joclaughing a mai fost o faza...stiu ca mi-au ascuns jocurile la playstation2 pentru o vreme, dar le-am gasit in urmatoarele zile ascunse in sifonierul lor, iar cand erau plecati, luam ce aveam nevoielaughing niciodata nu m-au prins b-)

| Hpzox a răspuns:

Nu ma pedepseau, dar cand eram obraznica si mica ma batea tata cu palma in talpa, iar pe la 7-8 ani ma invata mama sa spal vase sa fac curat in casa, ea lucra si mereu cand venea acasa gasea curat ii faceam clatite laughing iar cateodata cand ma mai luam cu prietenele la joaca si nu gasea vasele spalate sau nu curat in casa imi era mila de parul meu, nu ma batea cu altceva doar ma tragea de par acum pot sa ma traga cineva de cap ca nu mai simt durerelaughing si pentru asta i-as putea multumi la mama findca acum stiu sa fac multe chesti sa spal sa fac curat sa calc sa fac mancare ce alte fete nu stiu nici sa-si spele farfuria in care a mancat.

| anonimul0826 a răspuns:

Imi lua cablul de la unitatedea de al kalk ca sa nu mai intru ca veniama factura 2 mil jumate la curent am ars unitatea si placa de 3 ori

| Sateanu55 a răspuns:

Uite cu l-am pedepsit eu pe tata laughing deci intr-o zi mama a plecat pana la tara (eu aveam 3 anisori) si m-a lasat cu tata si cu fratemiu care avea vreo 14 ani si ei au vrut sa ma culce caci eram obosit (tocmai venise mdintr-un parculet) si ma leagana si canta cantece pana adorm ei rolling on the floor si eu ma duc la televizor si ma uit la desene pana se trezesc
cand vine mama in casa era un haz de radeau si vecini rolling on the floor