| Λndrei a întrebat:

Cum ati gandi urmatoarea problema?
"Trei persoane se duc la un hotel, ajung la receptie si intreaba daca mai sunt camere libere, aceasta spune ca mai este o singura camera si ca aceasta costa 30 de dolari. Acestia fiind trei hotarasc sa puna banii in mod egal si anume cate 10 dolari de fiecare, in timp ce acestia se indreptau spre camera si receptionista se pregatea sa scoata bonul, constata ca in ziua respectiva a fost o reducere de 5 dolari, in timp ce aceasta se indrepta spre camera acestora se gandeste si constata ca nu are cum impartii exact 5 dolari la 3 persoane si decide sa dea cate un dolar la fiecare inapoi iar cu ceilalti doi sa ramana ea. Asta ar insemna ca daca au primit cate un dolar inapoi, acestia au pus cate 9 dolari de fiecare fiind trei 9x3=27 plus cei doi dolari care ii avea camerista 29 de dolari.Intrebare,unde este un dolar?"
Astept niste rezolvari, daca se poate.

6 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Ne-a pus-o si noua la scoala aceasta problema, dar nici in ziua de azi n-am aflat raspunsul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 dolar l-a luat statul!

| kaBooMx a răspuns:

Pai, 30-5 = 25. Plus un dolar la fiecare = 28 + 2 $ camerista = 30.

| PastorulDinSud a răspuns:

Nu prea le am eu la d-astea.....ma rog.Camerista o luat 2 dolari deci, in loc sa plateasca fiecare 25/3 o avut de platit 27/3, cum ziceam, pentru ca aia o luat 2 dolari.Deci nu aia doi dolari mai trebuie adaugati pentru ca aia o fost acoperiti de cele 3 persoane cand o dat 9 dolari pentru ca ei, initial aveau de dat mai putin.Atunci ii adaugam pe 3 pe care eu primit inapoi.Cred thinking Tu ce zici?

| PastorulDinSud a răspuns:

Deci un dolar o ramas la unu dintre ei daca se calculeza 9x3+2

| Λndrei explică (pentru PastorulDinSud):

Daca ei au dat 10 si au primit fiecare 3 asta inseamna ca de la inceput 9 de fiecare, adica 27.Camerista are cei 2 dolari dar celalat? Nu e la ei!