| Miruna79 a întrebat:

happy am o problema pe care nu o deslusescbig grin. deci, 3 oameni merg la un hotel si cum era o singura camera libera in hotel hotarasc sa stea toti in ea... camera coste 30 euro, deci fiecare a platit cate 10 euro. zis si facut! dupa ce pleaca ei in camera, vine seful recetionerului si afla ca a dat si ultima camera celor trei barbati...patronul, gandindu-se ca e nedrept ca sa plateasca fiecare 10 euro pentru o camera, ii zice receptionerului sa le duca 5 euro inapoi. Acesta, urcand scarile catre camera lor, se gandeste ca nu se vor intelege la imparteala celor 5 euro, asa ca baga la el in buzunar 2 euro si le duse cei trei euro ramasi( cate unul pentru fiecare). Acum coborand inapoi la receptie, face socoteala. Le-a dat oamenilor cate un euro inapoi, deci ei au platit pe camera cate 9 euro, 9x3=27. Cu cei doi euro de la el, 27+2=29. Unde este un euro?big grin

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

E veche happy
30 de euro initiali
25 sunt ai hotelului
2 raman la receptioner
3 raman la clienti (1 la fiecare)
25+2+3=3-.
Bafta

| Miruna79 explică (pentru CataC):

Multumesclaughing) profu, ca sa induca si mai tare in eroare, zicea 3x9=27, 27+2=29...si asta era problema...big grin

| CataC a răspuns (pentru Miruna79):

E la deruta
3x9=27,dar in aia 27 sunt 25 ai hotelului si 2 ai receptionerului happy
Nu mai aduni inca o data tot aia 2 ai receptionerului ca de-aia nu da.winking

| Miruna79 explică (pentru CataC):

Aaaa...am inteles!laughing) multumesc mult!happy

| CataC a răspuns (pentru Miruna79):

Pentru putin, si eu prima oara am stat 3h ca blegu si ma uitam si nu reuseam sa deslusesc. Am decupat si bani dintr-un caiet si nu-mi iesea. laughing

| Miruna79 explică (pentru CataC):

laughing

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| IngerCazator a răspuns:

Deci vine asa! Ei au platit 30 euro. Seful le-a dat 5 euro inapoi, dar receptionerul a luat 2 euro si le-a dat decat 3 euro. 25 euro+3 euro [care i-a dat inapoi]+2 euro [de la receptioner] Am stat 15 minute cu mama si cu tata si mama sa ne gandim la asta laughing big grin
fundita?

| MadalinaAlexandra a răspuns:

Mi-a zis tata problema asta [ si mai era una] si raspunsul de nu stiu cate ori, dar nu pot sa il retin deloc laughing