| Vali2343242 a întrebat:

Cum credeti ca m`as descurca pe profilul mate-info? Sunt clasa a 8 a iar in testele de la mate iau in jur de 6-7. La informatica nu cred ca mai au profesorii ce sa ma invete iar la celelalte materii notele variaza iar acasa nu invat nimic. Mediile anuale pana acum au scazut de la 9.71 la 8.80. Singura materie la care nu ma descurc este engleza. Adica o vorbesc destul de bine dar la gramatica sunt praf. Deci credeti ca mi s`ar potrivi acest profil? Daca nu, care?

Răspuns Câştigător
| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

Buna! Cred ca sunt cel mai in masura sa iti raspund caci si eu sunt a8a si vreau sa vin la mete-info. O sa fiu cat pot de sincer cu tine.Singurul sfat pe care ti-l dau este sa inveti la matematica! Se vede ca esti silitor, insa te-ai lasat un pic pe tanjeala. Eu nu iti recomand profilul pe care l-ai ales. Motivele sunt clare inca de la incepu. Insa, din fericire, te indrum spre unul asemanator. Iti recomand profilul mate - info, insa cu un mic adaos : Mate-info intensive engleza. Iti spun cu toata sinceritatea si cu tot respectful ca acesta este cel mai bun drum. Nu uita! Ai examen national! Invata la mate! Ma bucur ca te-am ajutat si sper sa ti cont de cele spuse. SUCCES la examen!

3 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Totul depinde de tine. Mie in clasa a 8-a profesoara mi-a spus sa nu merg la mate-info deoarece nu ma voi descurca, dar nu am ascultat-o. Si m-am descurcat...nu am fost nici cel mai bun la matematica, dar nici cel mai slab. Am luat si note mai mici si note mai mari, care pana la urma nu au contat. Bacul l-am luat si am mers tot la o facultate de profil real, unde fac matematica, chimie, etc. Deci totul depinde de tine... daca crezi ca poti sa faci fata, mergi la mate info. Mai ales ca in mare parte materia este foarte diferita fata de cea din generala si profesorii o iau de obicei mai usor la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie...Eu zic ca merita sa incercam, si daca nu ne descurcam putem sa ne mutam dupa pe un profil mai usor (sper sa nu fie cazul).Eu aleg mate-info, mai ales pentru ca nu stiu ce sa fac mai departe, dupa terminarea liceului iar asa am mai multe optiuni.In fine, sper sa ne vedem la anul' acolo.Succes!

| Vali2343242 explică:

Multumesc! Bafta!