| Vali2343242 a întrebat:

Sunt foarte nedumerit in privinta profilului de la liceu. Sunt clasa a 8-a iar mediile mele din a 5-a au scazut de la 9.71 la 8.80. As merge la mate info dar ma tem ca nu pot sa fac fata materiei si temelor deoarece la mate sunt cam de nota 7. La filo trebuie sa dau bacul si tezele la 2 limbi straine ceea ce e destul de rau pentru ca vorbesc bine doar engleza (ma mai incurc la gramatica), la franceza sau latina. Totusi as opta pentru turism. Visul meu din copilarie a fost cel de aviator sau macar sa lucrez in domeniu. Voi ce credeti ca mi s`ar potrivi? Dau funda! P.s.: Nu conteaza cat de multe ore o sa fac atata timp cat o sa am o sansa de viitor. Daca cu cartea nu merge (Doamne fereste si bat si`n lemn) o sa devin gamer profesionist. Nu va luati de mine, important este sa faci ceea ce`ti place in viata. Daca nu, la KFC cu mine! rolling on the floor)

Răspuns Câştigător
| Elena9666 a răspuns:

Hei! Eu spun ca ar trebui sa te orientezi spre ce ti place tie cel mai mult sa faci. Atunci cand ai placerea de a face un anumit lucru, treaba merge mai usor, adica ti se va parea mai usor in liceu daca te indrepti spre profilul turism. Succes, sper sa iei decizia corecta! :*

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eşti "prost" informat în privinţa Filologiei :(

NU dai "bacul si tezele la 2 limbi straine"!

La "Filologie" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Limba latina (la seral si frecventa redusa la clasa a XIII-a se sustine la Stiinte socio-umane)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Turism şi alimentaţie"/hotelărie ai o şansă la un servici în domeniu ( restaurant sau hotel ) - dacă eşti băiat HARNIC happy

La profil "Servicii", specializarea "Turism şi alimentaţie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

| Dzeko7 a răspuns:

Incearca la stiinte sociale din.cate am auzit este destul de usor acolo iar bacul il dai la romana, istorie si ai de ales intre Logica, Grografie si inca vreo doua materii care nu imi vin in minte.

| MadaZuza a răspuns:

Eu sunt la mate info si sa stii ca e un program destul de solicitant. Nu stiu ce sa zic. Daca tu cezi ca faci fata, baga-te!

| Vali2343242 explică:

Scuzati`ma daca fac greseli gramaticale, sunt pe telefon. ^~^

| Vali2343242 explică:

Ca exemplu, 50% din descompunerile de a 8-a nu le inteleg. Nu stiu ce sa zic.

| Vali2343242 explică:

Multumesc tuturor! M`am hotarat. #CsGo #lol #multedeinvatat

| Vali2343242 explică:

Nu m`as descurca cu examen la o limba straina. Nici macar engleza cu toate ca o vorbesc cat de cat fluent. La celelalte ma descurc! happy mersi oricum :3

| pana a răspuns:

Gamer profesionist happy la ce joc? btw cred ca economic este cel mai bun o sa faci orele la fel de mult ca la generala si mai ai timp sa te decizi la ce facultate te duci fara sa pierzi nimic.