| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti notele de la scoala, au vreo valoare in viata de zi cu zi?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident au valoare, odata ce de ele depind intrarea ta la un liceu bun sau la o facultate buna!

| T0T a răspuns:

Într-o mică măsură. Acum depinde.

| johnnny123 a răspuns:

Cei cu note mici vor încerca să te convingă că nu contează. Eventual îți vor da și câteva dintre celebrele exemple de miliardari care au renunțat la studii: "Păi Bill Gates a renunțat la facultate și uite ce bine a ajuns."

Da, dar tu nu ești Bill Gates. Iar realitatea este că pentru fiecare om care renunța la studii și devine un om de succes există o sută de mii de oameni care renunța la studii și nu devin nimic. Deci argumentul "Bill Gates" sau "Steve Jobs" nu funcționează.

Adevărul este că notele, chiar dacă nu îți afectează în mod direct viața, reprezintă un indicator al nivelului tău. Iar acest indicator devine cu atât mai relevant cu cât acoperă o perioadă mai lungă de timp.

Adică o anumită notă la o anumită materie nu are neapărat vreo relevanță, nu îți afectează pe termen lung viața. Dar dacă în mod constant, de-a lungul întregii perioade de școlarizare, performanțele tale la învățătură se află în zona de jos, atunci notele devin un indicator relevant.

Acest indicator spune despre tine că nu ai capacitatea sau/și voința de a avea vreo performanță. Iar dacă în perioada de formare, când ai cea mai multă energie și cea mai ridicată capacitate de a învăța nu ai reușit să te folosești de ele, care sunt șansele ca mai târziu în viață să te transformi într-un om de succes?

Nu sunt zero, este adevărat, dar nu sunt nici foarte mari.

În plus, scopul școlii nu este să rămâi cu niște informații punctuale în cap, ci să-ți educi și să-ți disciplinezi mintea, să-ți formezi un mod de gândire și niște automatisme bune, care să-ți ușureze viața pe viitor. Să începi să înțelegi cum funcționează cu adevărat lumea în care vei fi forțat să trăiești ca adult.

Cu alte cuvinte, nu este important să ții minte anul în care Eminescu a devenit redactor la Timpul, dar este important să înțelegi de ce opiniile lui Eminescu sunt la fel de actuale astazi cum erau și acum 130 de ani.

| FaraNumePls a răspuns:

Nu.

| CleanHeart a răspuns:

Notele nu definesc inteligenta si cu asta am spus tot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se stie! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu au o prea mare relevanță, dar asta nu înseamnă că dacă tu ai 4 la toate materiile ești un geniu neînțeles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,au,dar nu reflecta 100% inteligenta/aptitudinile acelei persoane.In timp ce un 10 nu te face geniu, un 4(sau mai multi)luati fie din cauza neintelegerii materiei, fie a lipsei de interes, clar spun multe despre tine(si nu neaparat de bine)) ).

| Raducons a răspuns:

Au valoare mare in viata de zi cu zi, in primul rand pentru increderea tine care creste, asa ca fiecare elev, student trebuie sa aiba ambitie cat mai mare pentru binele lui.
O sa vezi pe viitor cata valoare au.

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu,nu inseamna ca esti mai inteligent daca ai note mari, inseamna ca ai invatat niste rahaturi care ti-au fost date. Daca la istorie imi preda un prof 4 pagini si eu le invat mecanic si iau 9-10...asta inseamna ca-s inteligent?

| Victoria18 a răspuns:

Nu iti arata nici valoarea scolara exact cum ar trebui nici pe cea comportamentala... Deci, sunt egal cu 0

| Ax3LdeV a răspuns:

Cand eram la scoala aveam aceeasi parere nu vedeam sensul amalgamului de informatii.
Acum cand am ajuns la maturitate mi-am dat seama de importanta celor din scoala.
Parerea mea: Informatia inseamna putere, drumul spre un job mai bine platit sau o afacere, o mai mare influenta sociala, ne permiterea altui individ sa te prosteasca. Am fost intr-o benzinarie sa alimentez si stand la coda la caserie am auzit pe unu "Pai daca nu stie ....de ce s-a nu il prostesc?" Aceasta fraza nu am uitat-o si sper sa nu o uit.

| Nevroza a răspuns:

Notele se bazeaza pe tocit, nu pe ce stii cu adevarat. Deci in niciun caz.

| RzV28 a răspuns:

O nota este acordata pentru a echivala cunostintele tale pentru ceea ce ai facut in momentul dat, note se acorda in majoritatea domeniilor, daca te uiti zilnic vei auzi si vedea note acordate unor obiecte sau lucruri facute. Dar in viata de zi cu zi notele de la scoala nu prea intereseaza pe nimeni. De exemplu dupa ce o sa termini scoala nu o sa te intrebe nimeni ce note ai avut tu la romana in toti anii de scoala, e important pentru tine ca la acest obiect sa inveti sa citesti, scrii corect si alte lucruri de baza pentru limba ta de baza, asta e cel mai important ca din fiecare materie invatata tu sa tii esentialul care stii ca te va ajuta in viata oricand. Nu cred ca impresionezi pe nimeni in viata daca ii spui ca tu la romana sau matematica ai avut in scoala numai note de 10 si ai greseli in scriere sau nu stii sa faci calcule corecte. Eu unul consider ca asta e cel mai important, in momentul in care te intalnesti prima data cu un om nu iti spune ce note a avut la scoala, il cunosti dupa alte lucruri si notele devin irelevante.

| Phantelul a răspuns:

Nu au nicio valoare in viata de zi cu zi happy

| UlisesHarold a răspuns:

Lumea nu va fi a celor care au nota 10 sau a care au nota 4, ci a celor care isi dezvolta abilitati si obiceiuri care nu se invata la scoala, vezi biografiile marilor inventatori si antreprenori.

| StefanAndrei441544 a răspuns:

Intr-o masura au, cele din clasele 5-8 se adauga la media examenului de admitere, deci la ce liceu vei merge, eu zic sa nu te culci pe o ureche, e important si cu ce ramai in cap! Mult noroc.

| B-zone_Bzone_1977 a răspuns:

Nu, conteaza cu ce ai ramas tu la finalul zilei. Creierul nostru e format din milioanee de neuroni, Neuronii astia fac sinapse cand invatam - Cu cat ai mai multe sinapse, cu atat esti mai destept in orice situatii. Cu asta te ajuta scoala.