| aXy99 a întrebat:

Cum de putem aplica functii trigonometrice intr-un triunghi oarecare?

12 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Pt ca ele se definesc ca raporturi ale diverselor laturi ale triunghiului.

| aXy99 explică (pentru cristimihailov):

Si care este ipotenuza intr-un triunghi oarecare?

| SemperPrimoris1992 a răspuns (pentru aXy99):

Arata-mi o functie trigonometrica/un raport trigonometric in care se mentioneaza "ipotenuza"

| cristimihailov a răspuns (pentru aXy99):

Salut, asta iti ziceam si eu.

Functiile trigonometrice nu tin de tipul triunghiului. Ci de laturi. Daca vrei sinus ai raportul latyrilor alaturate. Daca vrei cosinusul ai cea opusa unghiului pe cea din stanga sau dreapta, cam asta este ideea.

Le-am facut demult. Nu erau grele. Trebuiau doar intelese niste relatii.

| aXy99 explică (pentru cristimihailov):

Pana la urma asta am facut si eu, mi s-a parut logic, desi stiam (probabil stiam prost) ca functiile trigonometrice se folosesc intr-un triunghi dreptunghic.

| SemperPrimoris1992 a răspuns (pentru aXy99):

Trigonometrie intr-un triunghi dreptunghic.
Aici ai intrebat despre triunghiuri oarecare.
LA asta m-am referit cand am spus sa-mi arati o formula trigonometrica intr-un triunghi oarecare care sa contina "ipotenuza"..tocmai pentru ca nu are sens

| aXy99 explică (pentru SemperPrimoris1992):

Nu are, dar faceam un exercitiu in care mi se dadea un triungi (cu unghiuri de 30, 45 si evident 105 grade, deci oarecare) si trebuia sa aflu lungimea unei laturi. Cum altfel daca nu cu formula sinusului?

| PereteanuConstantinescu a răspuns:

How de can exista? hairless ape ce esti ’ ̿’\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/’̿’̿ ̿

| tdopp a răspuns:

Intr-un triunghi oarecare poti aplica doua formule trigonometrice fundamentale, cea a sinusului sau cea a cosinusului (sau teorema lui Pitagora generalizata)

formula sinusului: a/sin A = b/sin B = c/sin C
formulele cosinusului:
a^2=b^2+c^2-2bc*cos A
b^2=a^2+c^2-2ac*cos B
c^2=a^2+b^2-2ab*cos C

unde a este lungimea laturii opuse unghiului A
b este lungimea laturii opuse unghiului B
c este lungimea laturii opuse unghiului C

| aXy99 explică (pentru tdopp):

Le stiu, dar de ce?

| tdopp a răspuns (pentru aXy99):

Pai pot fi aplicate deoarece sunt teoreme si au fost demonstrate.
poti vedea demonstratia lor accesand link-urile de mai jos:
http://formuleonline.blogspot.com/......agora.html
https://ro.wikipedia.org/wiki/Teorema_sinusurilor

si teorema lui Pitagora se poate demonstra cu cunostinte elementare de matematica:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Teorema_lui_Pitagora