| anonim_4396 a întrebat:

Cum definiti epistemologia?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Epistemologia (gnoseologie aprox.) - teoria cunoasterii - reprezinta, asa cum ii spune si numele, o ramura a filozofiei care se ocupa cu originile, natura şi scopurile cunoasterii. Epistemologia are la baza doua intrebari: Ce este cunoasterea?, Cum este posibila cunoasterea?

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Teoria cunoasterii stiintifice

mlm
| mlm a răspuns:

Este teoria cunoasterii stiintifice, este una din ramurile filozofiei, ce se ocupa cu originile, natura si scopurile, metodele si mijloacele cunoasterii stiintifice.

cristian
| cristian a răspuns:

EPISTEMOLOGÍE =Parte a gnoseologiei care studiază procesul cunoaşterii umane în cadrul diferitelor ştiinţe; teorie a cunoaşterii ştiinţifice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Epistemologia este ramura teoriei ştiinţei şi totodată a filosofiei care cercetează originea, structura, metodele şi validitatea cunoaşterii ştiinţifice." (Ştefan Georgescu, 1970)