| vieruroxana a întrebat:

Cum demonstrez ca un text apartine genului epic?
Funda

Răspuns Câştigător
| Angelique a răspuns:

Exista un narator(povestitor),exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)
- modul de expunere predominant al operei epice este narațiunea
-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri,în care un narator povestește ceva
- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul,acțiunea, personajele, preponderența narațiunii ca mod de expunere.
-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.
-naratorul este vocea care relatează întâmplarile
Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării conflictului ).
sper ca te-am ajutat, Fundabatting eyelashes?

| Pitikkaa a răspuns (pentru Angelique):

Asta e doar teorie trebuie sa invete sa aplice pe text toate notiunile pentru ca nu sunt gresite happy

11 răspunsuri:
| BubbleShoot a răspuns:

Pai prin trasaturile genului epic :*. vrei sa ti le spun?:*

| BubbleShoot a răspuns:

мιѕѕнaρριηєѕѕ : voi asa demonstrati?

| vieruroxana explică (pentru BubbleShoot):

Pai date pentru autor nu cred ca le voi adauga la o lucrare

| мιѕѕнαρριηєѕѕ a răspuns:

Noua ne-a dat un plan cum sa demonstram ca un text apartine genului epic:
1. Cateva date despre autor
2. Tema operei literare
3. Semnificatia titlului
4. Definitia operei epice
5. Argumentarea propriu zisa[ a definitiei; reiei definitia si dai exemple]
6. Caracetrizarea pe scurt a personajului principal
7. Concluzia[... de... este opera epica deoarece (definitia) ]

| JoMo a răspuns:

Scrii definitia spui care sunt personajele aratii indicii de spatiu si de timp momentele suboectului.

| CrstywC a răspuns:

Punctul culminant este momentul cu cea mai mare incarcatura de tensiune...adica atunci cand da reclama la un film laughing

| Leanca_Cristi_1998 a răspuns:

Exista un narator(povestitor), exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)
- modul de expunere predominant al operei epice este narațiunea
-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri, în care un narator povestește ceva
- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul, acțiunea, personajele, preponderența narațiunii ca mod de expunere.
-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.
-naratorul este vocea care relatează întâmplarile
Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării conflictului ).
sper ca te-am ajutat, Funda?

| Oana2013 a răspuns:

In primul rand cateva date despre autor apoi scrii ca dupa parerea ta opera apartine genului epic apoi dau definitia genului epic, spui apoi de personaje, narator si actiune, faci un scurt rezumat al textului spui dup de modurile de expunere si la sfarsit spui ceva in gen "In final pot sa afirm ca textul... de... apartine genului epic ".Si atat. Funda?