| Pikaciuuu a întrebat:

Cum e Romania pentru voi?
Poate unii o sa spuneti mai multe chestii negative, insa am nevoie doar de cele pozitive happy Cele mai interesante lucruri funda + vot. happy

8 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Frumoasă, naturală, satul românesc e o bijuterie. Îmi pare rău că văd tot mai multe vile ridicate din fonduri strânse cu greu în Spania şi Italia, atât de inestetice şi mult prea mari pentru o simplă familie.
Libertate de exprimare ai la noi ca niciunde în UE.
Preţuri mici la manifestări culturale, lucrări stomatologice, taxe la facultate, + învăţământ de calitate etc.
Fructe şi legume naturale (cele de la piaţă, de la producătorii liberi), ieftine şi bune. Miere de albine de cea mai bună calitate.
Oameni buni, calzi, primitori (nu includ bădăranii pociţi), cu frică de Dumnezeu.
Oraşe mici, industrializare redusă, aer curat.
Munţi împăduriţi (trebuie' să avem totuşi grijă, că sunt mulţi care ne vânează pădurile), deltă genială (grjă mare la ţânţari!), câmpii cu soluri numai bune de practicat agricultura (şi o lipsă acută a acesteia), litoral plin de tineri.
Poveşti, legende, bătrâni... turme de oi şi ciobănaşi, fluiere, oale de lut... flori şi pomi roditori, cerdacuri la case, gospodării frumoase, copii jucându-se desculţi.
Pace, linişte şi armonie.
Salarii mici şi politicieni de tot rahatul. Lene pretutineni, comuniune zero, nu ştim să ne susţinem interesele, lăsăm oamenii politicii să ne calce în picioare, ne mulţumim cu mult prea puţin. Astea sunt principalele părţi negative de unde ni se trag toate problemele.

| valentingb a răspuns:

Sigur că lucruri bune, altfel iei notă mică, așa-i? happy România e o țară minunată, unde nimeni nu moare de foame. Oriunde mergi, se găsește ceva de mâncare, pământul este foarte rodnic, avem păduri pline cu de toate. Din păcate bani nu prea avem, deși pământul ne oferă o grămadă de surse de venit, dacă ar fi agrigultura, mineritul, dezvoltat. Nu ducem lipsă nici de petrol, nici de gaze, nici de cărbune, și dacă e să trecem la energii regenerabile, avem apă, soare și vânt la discreție. Să vorbesc și despre cât de frumoasă este țara, ce peisaje minunate avem?
România e o țară bună, românii nu știu să profite de ce le oferă. (sau unii profită doar ei, politicienii și mafioții)

| Pikaciuuu explică (pentru valentingb):

Multumesc big grin si nu, nu exista nicio nota sau ceva de genu happy Trebuie sa fac un proiect si am scris ce am scris, doar ca mi se pare putin si am ramas fara idei thinking Ma gandeam ca mai aveti si voi unele bune si am zis sa va intreb happy

| TheCritic a răspuns:

Bună!
Eu nu mai locuiesc in Romania de cativa ani insa iti pot spune ca e o tara superba, prin majoritatea oamenilor catre traiesc in ea si prin peisajele cu care a fost inzestrata. Revin cu mare drag acolo de fiecare data pentru ca stiu ca ma asteapta oameni superbi si frumosi. E firesc ca vor spune si lucruri rele despre ea pentru ca, sunt o multime insa lucrurile bune sunt mult mai multe. Numai bine!

| Mikhtarian a răspuns:

Romania este o tara cu credinta puternica mare,doar ca e manipulata prin televizoare.
Avem traditii si obiceiuri,ceea ce ne scoate in evidenta fata de alte tari.
Avem istorie,avem patrioti ca si Antonescu Ceausescu,Mihai Viteazul,etc.
Detinem biserici, munti si toate formele de relief.
Ceea ce nu avem, este o conducere, caci suntem condusi acum de niste oameni care trag doar pentru ei, nu pentru tara.

| FuriousMadalin96 a răspuns:

Romania e o tara frumoasa, insa ce-i care o conduc sunt de ****.

| Pikaciuuu explică (pentru FuriousMadalin96):

Ce bine ai spus-o laughing, insa asta` e adevarul sad

| sherkhan a răspuns:

Cele mai interesante lucruri din Romania sunt, Gropile, Gunoaiele, padurile defrisate, etc mai vreti sa continui...