| DanG a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor. Spuneti-mi si mie ceva interesant despre Romania, adica ceva care sa impresioneze pe oricine, de exemplu: ai un prieten dintr-o alta tara si vrei sa-i prezinti cateva chestii interesante despre Romania.

3 răspunsuri:
| Jambooja a răspuns:

Daca vrei sa fi amuzant si sa ne si lauzi in acelasi timp, este un banc bun despre Romania: "Cica s-a inventat un robot care prinde hoti. In China a prins in 5 minute 100 de hoti, in America a prins in 5 minute 200 de hoti, in Romania in 5 minute s-a furat robotul."
Iar daca vrei sa ne lauzi la modul serios Romania este o tara care pastreaza traditii vechi de zeci, chiar sute de ani inca vii si le practica si in ziua de azi.
Avem Transfagarasanul care este clasat in topul 1 al celor mai frumoase drumuri din lume. etc.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jambooja):

Superficial pina la dumnezeu. Pe teritoriul nostru s-a descoperit cea mai veche scriere DE PE PLANETA (http://en.wikipedia.org/wiki/T%C4%83rt%C4%83ria_tablets). Restul cu de-alde inventatoru' pixului sau a avionului cu reactie sint floare la ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa spui ceva legat de Transilvania, taramul care adaposteste misteriosul castel plin cu fantome si vampiri undeva in mijlocul padurilor intunecoase. Acest obiectiv turistic mult ravnit este cunoscut drept Castelul lui Dracula, conte despre care se spune ca nu putea fi ucis din cauza faptului ca era vampir. Din aceasta cauza el a fost omorat prin decapitare iar vampiorologii susţin ca Dracula nu a disparut niciodata definitiv din lume, ci ca este doar adormit de cateva sute de ani sau poate se ascunde in inntunericul locurilor din preajma mormantului sau, undeva apropierea altarului Manastirii Snagov, care in adanc, sub turla clopotnitei, adaposteste un complex de tuneluri si ascunzatori subterane care trec pe sub lac si despre care nu se stie nici acum unde ajung. Povestea spune ca prin adancul intortocheat al lungilor coridoare scufundate s-ar ascunde de lumina zilei sufletul blestemat sa nu moara niciodata al Contelui Dracula Iar alaturi, ferite de umbra bisericii, sclipesc adancurile unei fantani sub izvorul careia ar fi ingropat o comoara fara de pret. Bătrânii din comuna de peste lac povestesc despre lucruri stranii si despre semne care ingrozesc, despre cei cinci oameni care au disparut fara urma pe cand cautau intrarea catre locul comorii contelui blestemat...