| 1Chris1 a întrebat:

Cum e viata la liceu? Dar la camin? E greu sa te obisnuiesti?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Daca te referi strict dpdv scolar, anost, al dracu' de anost.In alte privinte, daca ai fost admis la un liceu de prestigiu, sa nu te astepti la o viata usoara, dpdv al metodei in care profesorii o sa va violeze cu strictete ora de ora, cat timp esti la cursuri.La un liceu mediocru spre bunicel, cu ceva creier, poti sa scoti media 9.50 pe cei patru ani de liceu, la unul cu pretentii, mai ales la colegiile nationale, te cam chinui pentru o medie totala de 9.50, pe durata 9-12.Nu mai zic de un CN dintr-un oras mare, acolo deja devine draconica treaba, poti sa zici saru' mana daca ai media anuala in jur de 9.50; iar caminele tin oarecum, de nivelul liceului de care apartin.Mai sunt unele ce au coproprietate, certe aripi fiind detinute de un liceu, aripile caminului impartindu-se intre licee, insa cazurile astea sunt rare.Liceele mici,adica cele teoretice, destul de multe au caminele dezafectate, lasate in paragina.Dar, desigur, un liceu bun va avea un camin pe masura.Nu chiar ca-n Regie,dar bun.

Daca tinzi sa ai un profil de pui al cuibului parintesc,o sa clachezi mental la camin din cand in cand, mai ales daca esti departe. Daca privesti lucrurile putin distant, cu maturitate si lipsa de alintaturi premergatoare si cocoloseala, nu va diferi cu mult de propria-ti casa un camin, daca e comfortabil.Eu unul te-as sfatui sa cauti un camin ce nu e in coproprietate,pentru ca in acelea poti sa mai dai de tot felul de caractere, asta daca ai in plan sa stai la un camin. Iarasi, ar fi recomandat ca liceul sa fie cat mai bun, pentru ca si comfortul si siguranta caminului vor creste exponential.

Adaptarea la viata de liceu nici n-ar trebui sa se numeasca astfel, pentru ca nu difera cu aproape nimic fata de viata de gimnaziu.Bine,ca poti gasi mai multi snobi, o prostie mult mai bine conturata la anumite bipede si un mediu ceva mai ostil fata de introvertiti si retrasi.Dar diferentele nu sunt mari.Cum am zis, la camin, daca nu esti genul care sa prefere cuibul parintesc, in maxim o saptamana te obisnuiesti.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu viata de liceu, in general, te obisnuiesti usor. Dupa 3-5 luni totul va merge atat de natural incat parca ar fi trecut cativa anihee hee.Cat despre camin, nu am fost nevoita sa aflu pe propria piele, dar majoritatea se plang de mancare si de o autoritate cam mare a supraveghetorului.In orice caz, supraveghetorii nu sunt toti la fel, dar cu mancarea cam asa stau lucrurile in general, intrucat e greu sa fie si calitate notabila si o cantitate atat de considerabila, unde mai pui si ca multi isi fac treaba doar de necesitate.In orice caz,cu toate neajunsurile, majoritatea se obisnuieste destul de repede si asa.O alternativa mai buna, daca ai posibilitatea, ar fi sa mergi la gazda, sau la o ruda.In rest,cateva sfaturi pe care ti le dau sunt sa incerci sa le faci din prima o impresie buna profesorilor,pe care sa o si mentii,iar cand vina vorba de colegi,fii cat se poate de natural si echilibrat; fii deschis si comunicativ, dar nu exagerat de prietenos si de apropiat de ei, pentru a te convinge, mai intai, daca merita.Mult succes.

| AngelBoy a răspuns:

La liceu este nasol!