| allexandracovaci a întrebat:

Cum este fizica si matematica in clasa a 6?
AM PUS LA CATEGORIA CULT. GENERALA CA NU AVEAM LA ALTCEVA CE SA PUN. ASA CA AM ZIS CA SA NU SE TREZEASCA ALTI DESTEPTI CARE SA COMENTEZE'! dau funda daca imi spuneti si mie despre ce e fizica si daca e grea geometria...

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Pentru mine a fost cea mai usoara clasa de pana acum.(am trecut a8-a)Matematica mi s-a parut mult mai usoara decat cea din a5-a iar fizica e ok in clasa a6-a.Fizica e mai complicata in a7-a (si putin in sem 2 de a6-a).Daca inveti lectie cu lectie nu o sa iti fie greu.Intr-adevar,problemele la fizica sunt destul dee grele (dar nu imposibile) numai ca avantajul in a6-a e ca inveti mai multa teorie.La geometrie in sem. I e ok dar in sem 2 se complica putin lucrurile deoarece vine triunghiul. Poate ca nu o sa prinzi toate astea de o data, dar pe parcurs, le vei intelege [scuza eventualele greseli, sunt pe telefon big grin

3 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Fizica este legata de matematica.
Vei avea de invatat formule si definitii ce trebuie sa le aplici in probleme.
Matematica vine cu geometria(unghi, triunghi).
La algebra vei face operatii cu multimea numerelor Z(intregi), probleme cu regula de 3 simpla si cazuri de congruenta a triunghiurilor.
Succes.
Fizica este stiinta care se ocupa cu inventii, inventatori.
Geometria este mai grea.

| LoVeLe a răspuns:

Stai linistita:*. este super-usor! Te vei descurca.

| Kiddddddddd88 a răspuns:

Buna! Eu acum trec clasa a9a si as vrea sa iti spun ca pentru mine clasa a6a a fost una placuta deoarece am invatat o gramada de chestii interesante.La inceput o sa fie putin dificil dar pe parcurs vei observa ca este usor atat la mate cat si la fizica.Acum depinde si ce fel de profesor/profesoara ai. Sper ca te-am ajutat! Papa :]