| stelistu720 a întrebat:

Cum explic un vers? trebuie sa explic figurile de stil si apoi ce inteleg din acel vers?

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Prima data citesti cu atentie versul integrat in poezie(niciodata nu citesti versul singur, ci cu toata strofa, chiar daca nu ai de comentat decat acel vers pentru ca ai sa vezi ca asa intelegi mai bine). Apoi in cerci sa il rescrii in proza si pe foaia de examen/caiet scrii ca versul" " exprima/prezinta...(si pui scrierea lui in proza. Apoi pe o ciorna iti scoti toate figurile de stil intalnite.Ca sa le poti explica trebuie sa te gandesti la simbolurile exprimate de ele si pe foaie vei scrie ca epitetul/metafora/persoanificarea/hiperbola " " exprima/sugereaza/evidentiaza...
Ca sa te prinzi ce exprima o figura de stil trebuie sa faci asociatii cu alte elemente.De exemplu daca ai,,floare albastra" ca epitet te gandesti ca albastrul te poate trimite cu gandul la cer,iar cerul inseamna cosmos,superioritate,puritate,divinitate.
Daca ai ca metafora,, flori de plumb"imediat te gandesti ce inseamna plumb(greutate, cenusiu de unde rezulta monotonie, plictiseala) iar flori=natura, viata dar si efemeritate(pentru ca sunt trecatoare).

| Rikudou a răspuns:

Mai astea te ajuta sa inveti sa te exprimi.Tu trebuie sa-ti spui ideea de ce mesaj(semnificatie) are acel vers sau acea sintagma si in acelasi timp sa te si legi de figurile de stil prezente.
Succes! Fundita daca am ajutat.

| unknownn a răspuns:

Pai nu stii sa te exprimi?straight faceAnalfabet scrie pe tine, lasa-te de scoala ca nu-i de tine.

| stelistu720 explică (pentru unknownn):

Analfabet esti tu ma

| Cadillac a răspuns:

Undefined975 se vede ca nu ai comentat in viata ta un vers...Un vers se comenteaza in felul urmator dar trebuie ai grija sa nu depasesti 5 randuri si intai iei o figura de stil si spui ceva desprea ea apoi spui si tu despre sentimentele din acel vers(ce fel de sentimente transmite si/sau la ce se refera autorul cand le-a scris.