| Tepes-focsa_Carina_1981 a întrebat:

Cum fac diferența dintre prepozitii si conjunctii si daca este posibul sa verific cu ajutorul unui cuvânt..dau funda celui care scrie corect si ma ajuta! Va rog si va mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LadyLilith a răspuns:

Prepozitia este o parte de vorbire neflexibila care face raporturi intre atribut sau complement si partile de vorbire pe care le determina.
Prepozitii simple: catre, cu, a, contra, in, la, langa, pana,spre, sub
Prepozitii compuse: de la, de pe, fara de, de pe la, de pe langa etc.
"Luandu-si oamenii sai, pornesc SPRE imparatie"

Conjunctia este o parte de vorbire neflexibila care exprima raportui de coordonare sau subordonare intre doua propozitii, raportui de coordonare intre doua parti de propozitie sau intre o parte de propozitie si o propozitie,

Principale " Calaretii implu campul SI roiesc dupa un semn." - Eminescu

Subordonate: "Am auzit bine cum imi sopteau numele SI cum radeau undundat" -Creanga

Pot fi simple: ca,daca, dar, iar, inca, ci, sau, si
Compuse: Ca sa, cum sa, incat sa