| MariusBZ a întrebat:

Cum se scrie corect: "cuvant/ cuvant", "cuvant/cuvant" sau "cuvant / cuvant"? Stiu ca se scrie "cuvant, cuvant" si "cuvant. Cuvant", dar nu stiu cum sta treaba in cazul semnului forwardslash. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tema scolara: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| dannyel86 a răspuns:

Am vazut scris in ambele cazuri, mai putin "cuvant/ cuvant". Nu se poate spune cu certitudine care e varianta corecta. La "cuvant" as accepta "cuvant / cuvant", dar in cazul lui "si sau", as merge pe varianta "si/sau".

| StefanCosmin a răspuns:

Cuvant/cuvant

| MariusBZ explică (pentru StefanCosmin):

Esti sigur sau ai spus si tu asa?

| Salontanul a răspuns (pentru StefanCosmin):

Nu raspundeti la teme scolare.

| StefanCosmin a răspuns (pentru MariusBZ):

Sunt sigur

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Cred ca este "cuvant/ cuvant".
Aceeasi regula se aplica si la ","