| Clau99diu a întrebat:

Cum fac o argumentere la un text epic?

Răspuns Câştigător
| Sakura13574 a răspuns:

Daca trebuie sa argumentezi ca este text epic urmezi urmatorii pasi:
-mai intai spui definitia genului epic
-apoi, poti sa te exprimi asa:,, Opera X scrisa de Y este text epic, deoarece are toate caracteristicile necesare''
-apoi, scrii argumentele:poti spune despre narator(In primul rand naratorul povesteste la persoana inati/a doua si este subiectiv/obiectiv); poti spune ca este prezentat spatiul si timpul actiunii(si scoti din text spatiul si timpul actiunii); apoi poti spune ca sunt prezente personaje(si dai exemple din text). Cand spui aceste argumente, te exprimi asa:,, In primul rand,(...).
Dupa ce ai scris si al treilea argument spui:,, Date fiind aceste argumente/Datorita acestor argumente, opera X scrisa de Y este text epic.''
Sper ca te-am ajutat.

| Sakura13574 a răspuns (pentru Sakura13574):

Persoana intai*

| Clau99diu explică (pentru Sakura13574):

Multumescwinking

3 răspunsuri:
| nuuuuuppps a răspuns:

In opinia mea opera....de.,.,.aparține genului epic deoarece genul epic cuprinde toate operele literare in proza sau in versuri in care autorul își transmite in mod indirect gândurile ideile sentimentele prin intermediul personajelor si al acțiunii care se desfășoară in ti! p si spatiu