| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi fac curaj? cum scap de emotii si timiditate?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

1. Studiaza-ti limbajul corpului, de la privirea ocolita la felul de a te aseza pe marginea scaunului, vocea prea inalta sau prea joasa, tacerea tensionata, mimica si gestica impietrite sau teatrale, pe care cei din jur nu prea "le gusta".
Incearca sa privesti firesc, in ochi, persoanele din fata ta, deoarece acest lucru transmite sinceritate, incredere si, de ce nu, simpatie.
2. Studiaza-ti modul de a comunica verbal, evitand conversatia lacunara, laconica si mai ales tacerea, care este blocajul cel mai frecvent.
3. Abandoneaza-ti felul de a fi singuratic, placerea singuratatii sau teama de oameni. Teama pe care o resimti in mod subconstient este de fapt teama de teama, mai mult imaginara. Incearca sa fii mai indrazneata, sa cauti compania celorlalti, incearca sa-i cunosti si sa-i intelegi. Dezvolta comportamente sociale armonioase si eficiente interpersonal. Gandeste-te ca toti trebuie sa interactionam intr-un fel sau altul, voit sau nu. Lumea este formata din noi toti!

3 răspunsuri:
| Giinger a răspuns:

Uita-te pe internet si ai sa gasesti multe siteuri unde psihologii posteaza reportaje despre astfel de lucruri. Aflii mai multe de acolo.

| 334499 a răspuns:

Te-ar putea ajuta tigara daca ai fuma sa zicem o saptamana si te-ai lasa o perioada iar apoi cand ai avea de infruntat o teama ti-ai aprinde si ai fuma o tigarawinking la mine a mers intr-o situatie big grin mi-a dat exact curajul suficient de care am avut nevoie happy
nu exagera totusi cu tigara ca poate duce la cancerwinking nu depasi 5 tigari la inceput pentru ca risti sa devi vulnerabil mai incolo si sa faci mai usor un posibil cancer happy

| eddie10 a răspuns:

O carte care te poate ajuta: Cum sa-ti intaresti increderea in tine de Marie Haddou