| cainecu4picioare a întrebat:

Cum memorati cuvintele dintr-o alta limba, ce metoda folositi?
Va rog ziceti-mi si mie ceva metode de invatare a lexicului unei limbi straine.
Mie imi este foarte greu sa le retin, credeti ca ar fi o problema?

2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Dacă înveți din obligație creierul tău decide ca este ceva greu și așa se întâmplă. Ce gândești aia rezultă. Eu caut ceva comun dintre cuvânt și semnificația lui. Sau repetă acel cuvânt o zi întreagă, adresează-te cuiva numai prin cuvântul ăla până intră la cap.

| GiuliaMariaa05 a răspuns:

Uita-te la filme, citeste carti si incearca sa conversezi cu cineva care stie cat de cat limba respectiva, asa o sa retii foarte usor cuvinte happy