| mara_1571 a întrebat:

Cum pot convinge un copil de 13 ani sa renunte la joaca si sa invete, sa aprecieze scoala?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Joaca are rolul ei! Nu trebuie sa ii interzici asta! Are nevoie sa se recreeze, sa se relaxeze!
Copiii, de mici invata, prin imitatie! Copiaza ce vad in jur! Si ce este bine si ce este rau! Copiii sunt oglinda parintilor!
O sa iti dau exemplul personal!
Eu am crescut la parintii mamei, pana la varsta de 8 ani. La sat. Bunica era invatatoare. Citea aproape tot timpul! La scoala (am facut clasa I cu ea) era doamna invatatoare, acasa era bunica. Ca orice bunica, ma rasfata tot timpul si nu ma obliga sa fac nimic. Nici macar temele! Ma intreba doar la scoala de ele, asa cum facea cu toti copiii! Asta nu inseamna ca nu o intrebam eu acasa..., iar ea ma ajuta.
Joaca era "sfanta". Ne jucam foarte mult! Si in joaca ma invata si sa numar, si culorile. Numea totul in jur. Si asa intelegeam.
Nu ma obliga sa citesc, niciodata! Dar imi starnea curiozitatea cand imi poveste ceva dintr-o carte... si asa imi doream sa aflu eu si mai mult. In plus la mine in casa cam toti citeau, asa ca...
Ideea e ca daca ii vei explica importanta studiului poate va intelege... Dar nu trebuie sa ii interzici ceva, sau sa il ameninti, certi, bati.etc!
Il poti recompensa, lauda pentru fiecare nota buna obtinuta (nu trebuie sa il faci insa vanator de note, le poate obtine copiind!)
Trebuie sa intelega de ce e bine sa studiezi, sa stie cat mai multe! Spune-i ca un om informat e un om puternic si va fi apreciat de toti in jurul lui! Spune-i ca asa va fi popular in scoala sa (la varsta asta conteaza sa fii popular)...
Mult succes!

7 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

In vremurile astea, mai rar copil sa mai invete.Eu ma uit la verisoara mea care nu vrea sa invete deloc, are medii mici exact la cele mai importante materii.

| unuzero a răspuns:

Mara, cum a ajuns un copil la 13 ani sa nu aprecieze scoala? da, incearca sa ti dai seama unde ai gresitwinking si corecteaza. eu unul as incerca cu un sportwinking asta i-ar lua ceva timp si ar trebui sa fie mai concentrat la scoala. spor maxim la "indreptat"

| mihalitza a răspuns:

Incearca sa fii prietena lui, acorda-i mai mult timp din timpul tau si, dupa aceea, cind se va convinge ca rolul tau nu este sa interzici tot timpul cite ceva, va incepe sa-si modifice programul, nu neaparat renuntind la joaca(nici nu e bine sa renunte la joaca), pur si simplu isi va face timp si pentru invatat, mai ales daca si cei de la scoala vor sti sa il atraga...

| lost.in.rain a răspuns:

De multe ori ajuta sa ai si un exemplu negativ in preajma, sa-si dea seama ce scoala are rolul ei in viata. Presupun ca este ajutat la teme din moment ce nu prea are chef de invatat! Ar trebui lasat sa dea un pic de greu, sa se faca un pic de ras in fata colegilor, pentru ca la varsta asta conteaza foarte mult "imaginea". Sunt mici personalitati in formare, imita si accepta uneori comportamente bizare doar pentru ca e la moda.
Purtati o discutie, impuneti reguli si poate se va rezolva.
Succes!

| ioana08 a răspuns:

Poy cred ca este putin cam greu acum...big grin... dar poate ca timpul nu este pierdut... fa si u cum a facut mama cu mine de fiecare data cand luam note mici...imi zicea numai ma lasa la klk si nu mai ma lasa sa ma uit la tv si sa ma kulk la 10 seara...laughing incerk si u baga un pic frica in el big grin. daca vreibatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un copil ca sa sa renunte la joaca trebuie sa ii satisfaci placerea cu alte chestii mai mature

| iordan7 a răspuns:

Respectivul copil trebuie sa aiba si o inclinatie spre a invata. Sigur, e bine sa invete, dar daca are note mari la scoala nu inseamna neaparat ca este si foarte destept. Spre exemplu Eliade, Einstein nu au avut rezultate bune la scoala, dar au excelat in domeniile pe care si le-au ales. Cred ca trebuie sa fie descoperite aptitudinile copilului (cine stie, poate fi viitorul Hagi al Romaniei ). Toate cele bune in continuare happy