| Idc12345 a întrebat:

Cum pot distinge diateza activa de cea reflexiva mai usor?

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Diateza activa este forma verbului pentru a arata subiectul gramatical(este cel care face actiunea exprimata de verb,actiunea care suportata de un obiect/persoana diferit de subiectul garamatical).
a+forma verbala:a vorbi,a scrie;
a+se+forma verbala:a se mira, a se spala;
a-si+forma verbala:a-si aminti, as dori.
Diateza reflexiva este forma pe care o iau verbele pentru a arata ca subiectul gramatical savarseste o actiune la care participa intens.
Verbele la diateza reflexiva as in componenta lor un pronume reflexiv neanalizabil si fara functie sintactica:
A se gandi, a se bucura, a se imprieteni, a se plimba, a se trezi.
Diateza pasiva este forma pe care o iau verbele pentru a arata ca actiunea exprimata de verb este realizata de un complement de agent si suportata de un subiect gramatica.

7 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

Nu stii sa o distingi? Ce fel de,, olimpic'' te mai crezi si tu?

| Idc12345 explică (pentru deeadeea111):

Nu,nu stiam.Nu cred ca tu ai stiut totul. Macar am intrebat si nu am fost asa increzut si plin de minewinking

| emilitalia a răspuns:

Diateza pasiva:verbul la diateza pasiva arata ca subiectul gramatical sufera actiunea realizata de catre altcineva.
Verbele la diateza activa arata ca subiectul gramatical face actiunea si altcineva o suporta
Verbele la diateza refelexiva arata ca subiectul gramatical face actiunea si tot el o suporta
Exemple: diateza activa:el canta o melodie frumoasa(canta)
Fuge spre scoala(fuge).
diateza pasiva: pomii sunt varuiti primavara(sunt varuiti)
Corabia e purtata spre mal de vantul puternic(e purtata)...
diateza refelxiva:Se intrec ca puii barza (se intrec)
Fat frumos s-a luptat cu un balaur(s-a luptat)

| emilitalia a răspuns (pentru emilitalia):

Diateza activa este forma verbului pentru a arata subiectul gramatical(este cel care face actiunea exprimata de verb,actiunea care suportata de un obiect/persoana diferit de subiectul garamatical).
a+forma verbala:a vorbi,a scrie;
a+se+forma verbala:a se mira, a se spala;
a-si+forma verbala:a-si aminti, as dori.
Diateza reflexiva este forma pe care o iau verbele pentru a arata ca subiectul gramatical savarseste o actiune la care participa intens.
Verbele la diateza reflexiva as in componenta lor un pronume reflexiv neanalizabil si fara functie sintactica:
A se gandi, a se bucura, a se imprieteni, a se plimba, a se trezi.
Diateza pasiva este forma pe care o iau verbele pentru a arata ca actiunea exprimata de verb este realizata de un complement de agent si suportata de un subiect gramatica.

| Nevermind999 a răspuns:

Te gandesti ca diateza reflexiva contine un pronume reflexiv, ca de exemplu: MA gandesc, SE teme, ISI inchipuie, ISI imagineaza, a SE certa etc. [ti-am scris cu majuscule exemplele de pronume reflexive]

| yoval4 a răspuns:

La ce reflexiva este in fata verbului un pronume reflexiv ( ex: se bucura ect.) Uite aici mai multe detalii http://www.referatele.com/......tia-re.php Funda!