| Derkes a întrebat:

Cum pot sa incep sa ma schimb in bine din toate punctele de vedere? Sa devin mult mai bun(sufleteste), sa am mai multa vointa, sa incep sa ma dezvolt cultural si psihic, sa incerc sa exteriorizez partea mea buna. In tot ceea ce fac nu am ambitie, simt ca stau toata ziua in casa la seriale, nu fac ceva productiv cu viata mea, pot spune ca mi-e LENE sa ma dezvolt eu ca persoana. Mananc de la un timp numai dulciuri, mancaruri nesanatoase, incerc sa rup aceasta legatura cu mancarurile nesanatoase de la radacina dar imi este foarte greu. Ce sfaturi imi puteti da?

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Just do it. Asta-i cel mai bun si simplu sfat. Stii ce ai de facut cu viata ta si nu vrei sa faci asta? Atunci nu te poate ajuta nimeni. Daca esti la scoala pune mana si invata. Daca ai terminat scoala pune mana si ia-ti un job.
Urmeaza o dieta, apuca-te de sala, lucreaza la aspectul fizic, gaseste-ti un hobby, o pasiune ceva, etc.

| Panamax a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate.
Daca nu reusesti in viata asta, o sa ai poate succes in viitoarea.

| FaraNume1245 a răspuns:

Fă-le pe rând.

| GirlOnline81 a răspuns:

Nimeni nu îți poate spune cum sa te schimbi. Schimbarea trebuie sa vina de la tine, din interiorul tău.

Răspuns utilizator avertizat
| uchihasasuke09 a răspuns:

Cum a zis si Ineys just do it.Cu cat amani mai mult cu atat te simti mai slab si simti ca nu poti schimba viata ta.Deci incepe cu cate 2 ore pe zi, sa schimbi ceva si in fiecare saptamana depui mai mult efort.

| Mai2 a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti serios la ce vrei tu sa faci in viata. Gandeste-te la dorintele tale, gandeste-te cu ce o sa te alegi in cele din urma daca tot cu lenea vei prefera sa ramai. Gaseste-ti un tel si incearca sa lupti pentru el, gandeste-te doar la ce se va intampla daca tu ai ajunge la acel tel. De ce vei putea tu sa te bucuri. Incearca sa te motivezi mereu.
Trebuie tu de unul singur sa te pui in miscare, sa simti chiar ca esti in pericol daca vei ramane tot in starea asta.

Ai putea pur si simplu sa iti petreci timpul liber stand doar, fara sa faci ceva. Ma refer fara sa pierzi vremea. ori faci treaba ori nu faci nimic. Ce ai de pierdut? Decat sa iti folosesti timpul
inutil pe seriale si mai stiu eu ce faci pe acolo, mai bine stai doar in pat si nu faci nimic. Poti doar sa te mai gandesti la unele lucruri. Poate asa ajungi in cele din urma si la ceva interesant. Stai doar pana te plictisesti in cele din urma si te apuci de treaba.

Incearca si tu acum sa te mai abtii. Gandeste-te unde vor duce toate lucrurile nesanatoase. Fa un sport. Incearca sa iti gasesti o ocupatie.